Gündem

Vaka sayıları 40 bine dayandı! Bilim Kurulu’ndan tam kapanma açıklaması!

Koronavirüs salgınına ilişkin her gün açıklanan güncel koronavirüs verilerinde dün rakamların 40 bine dayandığı görüldü. Bunun üzerine Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Akın tam kapanmanın ağır bir durum olduğunun altını çizerken, hangi durumlarda tam kapanma kararının alınması gerektiğini söyledi.

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Akın, tam kapanma ile ilgili şu açıklamayı yaptı:

“Öyle bir vaka artışıyla karşılaşırsınız ki; hastanelerin yatak kapasitelerini aşma riski ile karşılaşırsınız ya da ölüm hızlarında beklenenden fazla artışlar gözlersiniz. Gelen insanlar hizmet alamayacak derecede zor durumda kalır ve siz tedavi edemeden dahi insan kaybı oluşur. Bu durumlarda tam kapanma düşünülebilir”

VATANDAŞLARIN SADECE HAFTA SONU DEĞİL, BİR SÜRE EVLERİNDEN ÇIKMASI ENGELLENMELİ

Uzman isim açıklamasının devamında vatandaşların sadece hafta sonu değil, bir süre evlerinden çıkmasının engellenmesi gerektiğini şu şekilde ifade etti:

“Bu sırada bazen sosyal destekler verebilirsiniz. Tam kapanmada belki kısıtlı bir süre alışveriş zamanlarına izin verilebilir. Öyle bir vaka artışıyla karşılaşırsınız ki, hastaneleriniz yatak kapasitelerini aşılma riski ile karşılaşırsınız ya da ölüm hızlarında beklenenden fazla artışlar gözlersiniz. Gelen insanlar hizmet alamayacak derecede zor durumda kalırlar ve siz tedavi edemeden dahi insan kaybı oluşur; bu durumda tam kapanma gerekli olabilir. Ama tam kapanmayla ilgili kriterleri iyi düşünmemiz lazım. Tam kapanma ülkede yaşayan insanlar için çok ağır bir durumdur. Şu anda Fransa, Almanya bazı bölgelerde uyguluyor; ama sosyal desteklere çok fazla ihtiyacınız vardır. O yüzden öncelikle biz kendimiz bu aşama gelmemeyi istemek zorundayız. Toplumdaki bireyler kendilerini koruyacak önlemleri alması lazım”

HASTANEYE BAŞVURULAR ARTIYOR

Prof. Dr. Akın şu anda hastaneye koronavirüs sebebiyle yatan hastaların sayısının artmaya başladığını ifade ederek, “Hasta kabul edemeyen bir yer ben şu ana kadar duymadım; ama birkaç gün sonra bunu duyma şansımız var. Çünkü vakalar çok fazla bir şekilde artıyor, hastanelere müracaat ediyorlar. Bazı tablolar ağır olarak geliyor. Bunun çeşitli nedenleri var muhakkak. Şu anda hastane kapasitesi götürecek durumda; ama bizim vakaların artışını takip eden 1 hafta 10 gün hatta 15 gün sonra hastane kapasitelerimiz yüklenmeye başlıyor. Bu da çok önemli şeylerden birisi. Bugün vaka çok fazla arttıysa bilin ki Nisan ayının 10-15’inde hastane kapasitemiz bu oranda artmış olacak. Buna bağlı olarak da ağır vakalarımız ve maalesef kaybettiklerimiz olabilir. O yüzden de önlem almanın sırası bugündür. Olabildiği kadar önlemlerimizi hızlı bir şekilde almamız lazım ki bundan 15-20 gün öteye ya da diğer günlere dair risklerle ya da ağır tablolarla karşılaşmayalım. Türkiye şu ana kadar bu ağır tabloyla karşılaşmadı” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir