Ekonomi

Borcunu yapılandırmak isteyen çiftçiye yüzde 40 faiz uyguluyor

Borcunu yapılandırmak isteyen çiftçilere uygulanan kredi faiz oranları şaşkına çevirdi… Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel, borcunu ödeyemediği için yapılandırmak isteyen çiftçilere, Tarım Kredi Kooperatiflerin yüzde 40 faiz uyguladığı iddia edildi. Konuyu meclis gündemine taşıyan Gökçel şu bilgileri verdi;

CENGİZ GÖKÇEL (Mersin Milletvekili) – Tarım Kredi Kooperatifleri, süt alım miktarını azalttı. Süt üreticilerinin ürettiği sütler elinde kaldı. Tarım Kredi Kooperatifleri, süt üreticisine “Bizim verdiğimiz yemi kullanırsanız sütünüzü alırız.” diye tehdit savuruyor. Tarım Kredi Kooperatifleri bugün itibarıyla hacizlere başlayacak, borcunu yapılandırmak isteyen çiftçiye yüzde 40 faiz uyguluyor, hâl böyle iken bir de süt alımını azaltıyor. Tarım Kredi Kooperatiflerinin amacı ne? Bu Kurumun görevi, Türk çiftçisini yok etmek mi, borçlarının altında ezdirip elinde avucunda ne varsa almak mı? Bu Kurum kime hizmet ediyor? Çiftçinin yanında olması gereken Kurum, tefeci gibi davranıyor. Türk çiftçisi yok oluyor, Tarım Bakanı ve AKP seyrediyor.

OKAN GAYTANCIOĞLU (Edirne) – Nedir çiftçimizin Tarım Kredi Kooperatiflerinden çektiği? Kooperatiflerde kâr amacı yoktur, üretici ortaklarına hizmet etme anlayışı vardır. Yani üreticinin ürününü mümkün olduğunca yüksek fiyatla satın alma, kullandığı girdileri de düşük fiyatlarla temin etmek kooperatifçiliğin evrensel ilkelerindendir ama Tarım Kredi Kooperatifleri böyle yapmıyor; yem, gübre, tohum gibi tarımsal girdiler Tarım Kredide özel sektörden bile pahalı; ürün fiyatları ise piyasayla aynı.

Bir de bugün süt üreticisine 1 Nisan şakası yapmışlar, artık süt alımını bırakmışlar. Bazılarına da “Bizden yem alırsan senin sütünü alırız.” demişler. İnanın özel sektörde böyle yapıyor. Ey AKP, Atatürk’ün 1 nolu ortağı olduğu Tarım Kredi Kooperatiflerine ne yaptınız? Çiftçinin tarlasındaki traktörünü, ahırdaki ineğini haczeden tarım kredi kooperatifleri şimdi de süt üreticisini mağdur edip süt alımından vazgeçiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir