Gündem

Ramazan ayında semt pazarları açık olacak mı?

2021 yılı Ramazan Ayı süresi boyunca tüm Türkiye genelinde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı açıklamalara göre Ramazan ayında lokanta, restoran ve kafe gibi işletmeler sadece paket sevisi yapabilecek. Bu kısıtlamalardan semt pazarı esnaflarda nasibini aldı. Bir ay boyunca Pazar yerleri kurulmayacak ama marketler açık olacak. Bu duruma tepki gösteren Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz ‘’ Sokağa çıkma yasağıyla beraber pazarcıların hafta sonu pazarlarda faaliyet göstermesi yasaklanmıştır ancak zincir marketlerde bu yasak uygulanmayarak halkın gıda ihtiyaçlarının sağlanması yönünde eski uygulamaya geri dönülmüştür’’ dedi.

Semt Pazar yerlerinin kapalı olması ile haksız rekabetin oluşacağının altını çizen Yılmaz, konu ile ilgili şu açıklamalarda bulundu;

Son günlerde artan hastalık vakaları yeni tedbirler uygulanmasını mecburi hâle getirmiştir. Buna bağlı olarak hafta sonu kısıtlamaları geri gelmiş ve sokağa çıkma yasağı uygulanmaya başlanmıştır. Sokağa çıkma yasağıyla beraber pazarcıların hafta sonu pazarlarda faaliyet göstermesi yasaklanmıştır ancak zincir marketlerde bu yasak uygulanmayarak halkın gıda ihtiyaçlarının sağlanması yönünde eski uygulamaya geri dönülmüştür. Pandemi döneminde zor günler geçiren pazarcı esnafı bu kararla beraber artık nefes alamaz hâle gelecektir. Zincir marketlere sağlanan imkân pazarcılardan, en azından gıda sektöründe faaliyet gösterenlere de sağlanmalıdır. Pazarların açılmasıyla ramazan ayı dolayısıyla gıda fiyatlarında fahiş oranda artmanın önüne geçilecektir. Böylece pazarcı esnafımızın işlerine devam etmesine imkân sağlanacak ve marketlerle yaşadıkları haksız rekabetin bir nebze olsun önüne geçilecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir