Gündem

600 ton asbestli uçak gemisi Aliağa’da sökülecek! 600 ton asbest İzmir için aslında bir yıkım demek

Brezilya donanmasına ait bir uçak gemisinin gövdesi İzmir Aliağa’da sökülecek ve Aliağa’daki bu gemi söküp faaliyetlerine daha önce de hem bizler hem de Aliağa’daki çevreci örgütler ve çalışma yapanlar dikkat çekmiş ve tepki göstermişlerdi. Şimdi, bir kez daha çevre ve insan sağlığına zararlı bir faaliyetle karşı karşıya kalınıyor çünkü bu uçak gemisinde 600 ton asbest var ve bu 600 ton asbest Aliağa için aslında bir yıkım demek. Konu hakkında mecliste açıklamalar yapan İstanbul Milletvekili Hakkı Saruhan Oluç, şu bilgilendirmelerde bulundu;

Asbest nedir?

“Asbest nedir?” diye merak edenler için de söyleyeyim: Solunum yoluyla alınan bir madde ve sağlık etkileri çok ağır, on yıllar sonra ortaya çıkıyor ve akciğer kanseri dâhil olmak üzere çok ağır hastalıklara neden olan bir madde aslında asbest. Şimdi, aslında, soruyoruz: “Niye Brezilya asbesti kendi ülkesinde sökmüyor da buraya getiriyor?” Bundan kazanacak şirket var ama kaybedecek olan halktır; halkın sağlığı zarar görecektir, çevre zarar görecektir. Aliağa bir asbest ve radyoaktif çöplüğü gibi değerlendirilmektedir. Bu konudaki kültür ve çevre platformu EGEÇEP’in mücadelesini destekliyoruz.

Dayanışmamızı bir kez daha dile getiriyoruz ve halkın sağlıklı bir çevrede yaşama hakkının anayasal bir hak olduğunu hatırlatıyoruz. Aliağa halkının ve çevreci örgütlerin, bu asbest sökümü karşısında mücadele edenlerin yanındayız ve bu işlemin yapılmaması gerektiğini bir kez daha vurguluyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir