Gündem

Alarm verildi! Vakalar 40 bini geçti! Uzmanlardan tam kapanma açıklaması geldi!

Dün açıklanan koronavirüs vakalar sayılarında salgında son durumun 40 bin geçmesi üzerine resmen alarm verildi. Alınan tedbirlere rağmen bir türlü durdurulamayan vaka artışı için uzmanlardan tam kapanma açıklaması geldi.

Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı son verilerde vaka sayıları 40 bini geçerken, yoğun bakımlar da alarm vermeye başladı. Türkiye salgında resmen 3. piki yaşarken, uzmanlardan her zamankinden çok daha dikkatli olunması konusunda uyarılar peş peşe geldi. Eğer yoğun bakımlar, hastalara cevap vermeyecek kadar yoğun olması durumunda tam kapanmaya gidilebileceği belirtiliyor.

İZMİR VE ANKARA’DA DİKKAT ÇEKİCİ BİR ARTIŞ VAR

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Zafer Kurugöl, yüzde 63,2’lik oranın sadece korona hastalarını değil tüm hastaları kapsadığını belirterek “Bu rakam yoğun bakımlarda sorun başladı demek. Tehlike çanları çalıyor. Özellikle İstanbul’da sorun diğer illerden daha büyük. İzmir ve Ankara’da da dikkat çekici bir artış görüyoruz” dedi.

BUGÜNKÜ VAKALAR NİSAN’IN 10 – 15’İNDE HASTANEYE YANSIYACAK

Prof. Dr. Levent Akın ise yaptığı açıklamasında yoğun bakım artışlarının iyiye işaret olmadığını belirterek, “Bugünkü vakalar, nisanın 10-15’inde hastanelere yansıyacak” dedi.

3.PİKİ YAŞIYORUZ

İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu da salgında şu anda Türkiye’nin 3. piki yaşadığını belirterek, Kasım ayındaki gibi bir dalgalanmanın olmaması için herkesin çok hassas olması gerektiğini belirtti. Memişoğlu, İstanbul’daki yoğun bakım doluluk oranlarında yüzde 64 – 65, normal yataklarda da yüzde 62 oranında doluluk olduğunun altını çizdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir