Eğitim

Okullar kapanacak mı? Okulların son durumuna ilişkin açıklama!

Koronavirüs salgınına ilişkin okulların son durumu hem veliler hem de öğrenciler tarafından merak ediliyor. Vaka sayılarının 40 bini geçmesinin ardından kademeli olarak başlatılan okullarda yüz yüze eğitim devam ederken, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’tan okulların son durumuna ilişkin açıklama geldi.

Vaka sayılarının her geçen gün artış göstermesi ile birlikte veliler ve öğrenciler yüz yüze eğitimin devam edip etmeyeceğini merak ediyor. Geçtiğimiz gün düzenlenen kabine toplantısı sonrasında okullarla ilgili son kararın İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulları tarafından alınacağı duyurulmuştu. Bazı iller bunun üzerine kararlarını duyurmaya başladı.

BULUŞMALAR DEVAM EDİYOR

Konu ile ilgili Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre Ziya Selçuk, ‘Ziya Öğretmen ile Eğitim Buluşmaları’ ve ‘Ziya Öğretmen Bizim Okulda’ buluşmalarına devam ediyor.

“BEN DE İSTİYORUM OKULLARIN TAMAMIYLA AÇILMASINI”

Karaman’da fizik öğretmeni Ahmet Yüzbaşıoğlu’nun kızının, “Okulları açın lütfen, çok sıkıldık evde.” isteğini dile getirmesi üzerine Selçuk, şu yanıtı verdi:

“Ben de istiyorum okulların tamamıyla açılmasını ama emin olun, kontrollü devam etmek istediğimiz için, öğretmenlerimizin, sizlerin sağlığını düşündüğümüz için tedbirle, güvenle atıyoruz adımlarımızı. Sağlık önceliğimiz, koşullar izin verdikçe tüm evlatlarımızı yüz yüze eğitimde okullarına kavuşturmak isteriz. Her bir öğrencimize ulaşacağımız destekleme programımızı da çok yakında sizlerle paylaşacağız”

OKULLAR KAPANACAK MI?

Düzenlenen kabine toplantısı sonrasında açıklama yapan MEB, yazılı olarak şu ifadeyi kullanmıştı:

“Eğitimde yerinde karar uygulaması kapsamında 1 Mart 2021 Pazartesi günü kamuoyu ile paylaşmış olduğumuz kriterler doğrultusunda, yüz yüze ve uzaktan eğitim faaliyetlerine il bazlı alınacak kararlar ile devam edilecektir. Bu kapsamda; tüm okul öncesi eğitim kurumlarında, ilkokullarda, 8 ve 12’inci sınıflarda ülke genelinde yüz yüze eğitim daha önce açıklandığı şekilde devam edecektir. Ortaokul 5, 6 ve 7’nci sınıflar ile lise hazırlık, 9, 10 ve 11’inci sınıflarda yüz yüze ve uzaktan eğitime geçiş, risk durumu haritasına bağlı olarak valilikler koordinasyonundaki İl Hıfzısıhha Kurulu kararları doğrultusunda il bazlı olarak uygulanacaktır”

“Özel gereksinimli öğrenciler için hizmet veren özel eğitim okul ve sınıflarının ülke genelinde tam zamanlı olarak yüz yüze eğitime devam edeceği bildirilen açıklamanın devamında, “Köy ve seyrek nüfuslu yerleşim yerlerindeki eğitim kurumlarında mevcut kararlar uygulanmaya devam edecektir. 8 ve 12’nci sınıflar ile mezunlara yönelik düzenlenen Destekleme ve Yetiştirme Kursları ile takviye kurslarına cumartesi ve pazar günleri de dahil devam edilecektir. Okullardaki sınav uygulamaları ise açıklanan takvim doğrultusunda devam edecektir. Yüz yüze eğitime katılım veli rızasına bağlı olarak gerçekleştirilecektir”

ÇORUM’DA UZAKTAN EĞİTİME GEÇİLDİ

Çorum’da artan vaka sayıları sebebiyle uzaktan eğitime geçme kararı alındı. Kararı Çorum Valisi Mustafa Çiftçi duyurdu.

ANKARA’DA KARAR ALDI

Ankara İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu da kent genelinde eğitim ve öğretimin 2 Mart tarihinde alınan karara göre devam edeceği duyuruldu.

EĞİTİM TAKVİMİ

31 Ağustos: Okullar yüz yüze eğitime başladı.

16-20 Kasım: Birinci dönem ara tatili.

25 Ocak-12 Şubat: Sömestr tatili. (Nisandaki ara tatil eklenerek, süre uzatıldı)

2 Mart: İkinci dönem yüz yüze eğitim başladı. Bazı illerde sadece anaokulları ve ilkokullar riskli olmayan şehirlerde ise ortaokul ve liseler açıldı.

8 Mart: Liselerde yüz yüze sınavlar başladı.

6 Haziran: Liselere Geçiş Sınavı.

26 Haziran: Temel Yeterlilik Testi (TYT).

27 Haziran: Alan Yeterlilik Testi (AYT) ve Yabancı Dil Testi (YDT)

2 Temmuz: Okulların kapanış tarihi.

2 Temmuz-31 Ağustos: Gönüllü okul.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir