EğitimGündem

Okullar kapanıyor mu? Bakan Selçuk Kosta Rika örneğini vererek açıkladı

Vaka sayıları 3-5 bin arasında iken okullar kapatılmış, yüz yüze eğitime ara verilerek uzaktan eğitime geçilmişti. Üstelik o dönemlerde virüsler mutasyon geçirmemiş ve virüsün bulaşıcılığı bu kadar daha etkin değildi. Bugün ise vaka sayıları 50 bine merdiven dayamış, virüs mutasyona uğrayıp bulaşıcılık etkisi kat ve kat artmış olmasına rağmen okullarda halen yüz yüze eğitime devam ediliyor.

UZMANLAR OKULLARIN KAPATILMASINI İSTİYOR

Uzmanlar, Fransa ve İsrail örneklerini vererek okulların bir an önce kapatılmasını savunurken, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Slovakya ve Kosta Rika’yı örnek göstererek ‘’bizim önceliğimiz yüz yüze eğitimin devam etmesi’’ diyor.

Bugün, Prof. Dr. Mehmet Ceylan, İsrail’de aşı oranlarının yüzde 80’e ulaşmasına rağmen halen okulların kapalı olduğunu, aynı şekilde Fransa’da da kapalı olduğunu hatırlattı. Türkiye’de ise bu oran halen yüzde 7’lerde… ‘’Aşı uygulamalarının yüzde 70-77 seviyelerinin altında olması, salgını asla durduramaz, bu oranların yukarısına çıkılmadıkça vaka sayılarında ki artışlar devam edecek’’ diyen uzmanlar, 1 aylık tam kapanmayı önerse de, Türkiye’nin ekonomik sorunlarından dolayı bunu gerçekleştiremeyeceği görüşünde…

Ama en azından, geçmiş dönemlerde olduğu gibi okulların tekrar uzaktan eğitime geçilmesi, AVM’lerin kapatılması gibi tedbirlerin yeniden gündeme getirilmesi gerektiğini belirten Ceylan, Habertürk ekranlarında yaptığı açıklamalarda ‘’yarın öbür gün aşı olmuş bazı insanların yoğun bakımlarda kaldığını göreceğiz’’ dedi… Tüm bu olup bitenler çerçevesinde, Milli Eğitim Bakanı Selçuk’a, okullarda yüz yüze eğitime devam edilecek mi sorusu yöneltildi. Selçuk ise bu sorulara şu şekilde cevap verdi;

EN ÖNEMLİ ÖNCELİĞİMİZ YÜZ YÜZE EĞİTİM

Ziyaretin ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Ziya Selçuk, “2 Mart’tan sonra okulların açılmasıyla beraber anlık olarak bu dinamik süreci izliyoruz, takip ediyoruz. Bu çerçevede şunu rahatlıkla söylemek mümkün. Okullarımıza devam noktasında ilkokullardan yüzde 80’nin üzerinde bir katılım söz konusu. Ortaokullara baktığımızda yüzde 76 civarında bir katılım var ve liselerde de yüzde 70 civarında bir katılım var.

Okullarda yüz yüze eğitime katılımda artış var

Okullara devam konusunda bu artışlar devam ediyor. Yükseldiğini gösteriyor istatistikler. Bizim elbette en önemli önceliğimiz yüz yüze eğitim. Fakat OECD ülkeleri arasında, Slovakya, Kosta Rika gibi ülkelerden sonra en çok okulların kapalı olduğu ülkeler arasında ilk 5’te yer alıyoruz. Bu sağlık önceliğimiz prensibinden kaynaklanan bir yaklaşım. Biliyorsunuz Valilik İl Hıfzıssıhha Kurulları ile birlikte değerlendirmeler yapıyorlar. Kendisine özgü kararlar alıyorlar. Ben bu süreçte emek veren tüm valilerimize ve ekiplerine teşekkür ediyorum. Çünkü zor bir süreç yaşıyoruz ve bunu hep birlikte başaracağımıza inanıyoruz.

İstiyoruz ki önümüzdeki süreçte yüz yüze eğitime çok daha katılımlı, çok daha yüksek bir şekilde devam edelim. Bu koşullar bir an önce düzelsin. Önceliğimiz tabii ki yüz yüze eğitim. Salgın şartlarını dikkate alarak okulları açık tutma isteğimize rağmen diğer ülkelere baktığımızda daha fazla kapalı olduğunu görüyoruz ama bu, sağlık öncelik prensibimizden kaynaklanıyor.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir