Genel

Özkısırlar’ın hastanelerde yatak bulamaması nedeniyle öldüğü iddiası Sağlık Bakanı Koca’ya soruldu!

İzmir’de Aslı Özkısırlar’ın tedavisi için hastanelerde yatak bulamaması nedeniyle hayatını kaybettiği iddiası Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya soruldu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın Özkısırlar’ın ölümüne ilişkin soruları yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren CHP’li İzmir Milletvekili Avukat Sevda Erdan Kılıç, olayla ilgili şu ifadeleri kullandı:

“Covid-19 salgınındaki yükselişin ardından İzmir de birçok il gibi turuncu kategoriden kırmızı kategoriye geçmiştir. Korona virüs hasta sayısının artmasıyla hastanelerdeki yoğunluk artmış ve hastalara yer bulunamamıştır.

İzmir’de, Alsancak Sevgi Yolu’nda takı satarak geçimini sağlamaya çalışan ve hastalığından dolayı bir aya yakın bir süredir hastanelerde boş yatak arayan Aslı Özkısırlar, hastanelerde yatak bulunamadığı ve tedavisi geciktiği için vefat etmiştir. Bu süreçte kalbi iki kez duran ve kronik romatizmal rahatsızlığı bulunan Özkısırlar, yaşadığı süreç boyunca sosyal medya hesabından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya çağrılarda bulunarak; ‘Nerdeyse 10 günden fazladır hastaneye yatış için bekliyorum. Yatak yok. Ama siz yapın kongrenizi. Benim çektiğim ağrının eziyetin ne önemi var sonuçta’, ‘20 gündür hastanede boş yatak bekliyorum ben… Yeter düşün bu milletin yakasından yeter’ tweetleri atmıştır.”

Sevda Erdan Kılıç, önergesinde Sağlık Bakanı Koca’ya şu soruları yöneltti:

1- Aslı Özkısırlar’ın hastanelerde yatak bulunamadığı için vefat ettiği haberi doğru mudur?

2- İzmir’de devlet ve özel hastanelerindeki normal servis yatak kapasitesi kaçtır?

3- Bu hastanelerdeki yoğun bakım kapasite oranı nedir?

4- Normal servis ile yoğun bakım doluluk oranı kaçtır?

5- İzmir’de pandemiden dolayı bugüne kadar kaç kişi hayatını kaybetmiştir?

6- İzmir’deki devlet ve özel hastanelerde iyileşen Korona virüs hasta sayısı kaçtır?

7- Aslı Özkısırlar’ın hayatını kaybetmesinde sorumlu olduğu düşünülen kişiler hakkında soruşturma açılmış mıdır?

8- Pandemi dönemi boyunca istifa ettiniz mi ya da istifa etmeyi düşündünüz mü?

Türkiye’yi yasa boğan Aslı Özkısırlar’ın ölümü, #AslıÖlmediÖldürüldü etiketiyle sosyal medyada Türkiye’nin gündemine oturdu. Aslı’nın ölümüne tepkiler dinmedi. Siyasetçiler ve vatandaşlar sosyal medya hesaplarından, Londra’dayken durumu ağırlaşan Covid-19 hastası Erdal Yetimova’nın Sağlık Bakanlığı’na ait ambulans uçakla Türkiye’ye getirildiğini hatırlatılarak Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya tepki gösterdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir