Genel

Mansur Yavaş yapılan Belediye yardımlarını açıkladı!

Ankara Büyükşehir Belediye başkanı Mansur yavaş bugün Habertürk ekranlarında Fatih Altaylı’nın konuğu oldu. Altaylı’nın sorularını yanıtlayan Mansur Yavaş, Ankara Büyükşehir Belediyesinin yaptığı yardımlar ile ilgili çarpıcı bilgilendirmelerde bulundu. Yavaş, yapılan sosyal sosyal yardımlar ile ilgili şu bilgilendirmelerde bulundu;
‘’Şu anda maalesef 3. Dalgayı yaşıyoruz. Belediyemizde de vaka sayıları arttı. Şu anda Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde 30 bine yakın çalışan var ve bu çalışanlarımızdan 2 bine yakını korona virüse yakalandı. Şu ana kadar 11 çalışanımız korona yüzünden hayatını kaybetti. Sadece geçen hafta insan kaynaklarında çalışan 15 çalışanımız aynı anda Kovid testleri pozitif çıktı.

‘’YENİDEN SERT TEDBİRLER ALINMASI GEREKİYOR’’

Mümkün olduğu kadar ihtiyaç sahiplerinin isteklerine yetişmeye çalışıyoruz ama bu birazda hükümetin yerel yönetimlerle yan yana gelmesi lazım. Ortak karar olarak yeniden sert tedbirler almamız gerekiyor’’ dedi. Mansur yavaş, belediyelerin yardım kampanyaları hakkında Fatih Altay’ın ‘’İstanbul, Ankara ve İzmir’de belediyelerin yardım kampanyaları vardı. Bu yapılan yardımlara iktidar partisi yasaklar getirdi. Peki, bu toplanan yardım paraları ne oldu?’’ sorunu cevapladı. Yavaş şu şekilde cevapladı;

TOPLANAN YARDIM PARALARI

Halen toplanan yardım paraları devlette bekliyor. Halbuki şöyle bir durum var. Bizim yardım topladığımız hesap belediyemizin kendi hesabı. Yani ayrı bir yardım hesabı falan açmadık. Biz bu yapılanlara itiraz ettik. Yapılan yardımlarla ilgili o günlerde içişleri Bakanı dedi ki; ‘-Birisi götürür de belediyeye para yatırırsa biz buna karışamayız’ demişti. O yüzden yargının ileriki günlerde dava ile ilgili olumlu karar vereceğini düşünüyorum.
Fatih Altaylı: Ne kadar yardım bloke edildi?

Toplam 3,5 milyon lira yardım parası şu anda bloke edilmiş durumda… Durum çözüldüğünde bu paralar fakir-fukaraya dağıtılacak.

DEVAM EDEN YARDIMLAR

Altaylı: Peki, Ankara büyükşehir Belediyesi şu anda yardım yapmaya devam ediyor mu?
Yardımı fazlası ile yapıyoruz. Hatta bugün yeni bir yardım kampanyası başlattık. Madem hükümet bu şekilde yardım yapmamızı istemiyor, bizde bir elin diğer eli görmeyecek şekilde insanların birbiriyle dayanışmasını sağladık. Aşağı yukarı 40-50 bin kişiye bir birini tanımadan nakit yardımı sağladık.

Altaylı: bu nasıl yapılıyor?

Şöyle ki; Biz yardım talep eden kişinin T.C numarasını yarım bir şekilde yayınlıyoruz. Yardım etmek isteyen vatandaşlarda kime yardım yapmak istiyorsa; -bizlerde bir mesajlaşma sistemi ile- o kişinin hesabına 500 TL’yi yatırabiliyoruz.

Bu yardımlardan kaç kişi yararlandı.
Bu şekilde yaklaşık 500 bini aşkın kişiye yardım ulaştırdık. Zaten daha önceden belediyemizin sosyal yardımlarından 153 bin kişi yararlanıyordu.
335 bin aileye gıda yardımı desteği,
66 bin 562 kişiye nakdi desteği sağlamışız, (toplam 54 milyon lira yardım yapılmış)
6 bin 521 öğrenciye çeşitli yardımlar yapıldı…

Bunların haricinde interneti olmayan 918 köye interneti götürdük. Bu şekilde çocukların ücretsiz olarak uzaktan eğitime katılmalarını sağladık. Bu şekilde 15 bin öğrenci bu yardımdan faydalandı.

77 bin kişinin su faturalarını ödedik.
Ankara Kartı ile 12 bin 700 kişiye ücretsiz ulaşım desteği sağlandı.
1.540 adet ücretsiz bilgisayar dağıtımı yaptık.

Ayrıca bu en son lokantalar kapandığı zaman hemen ATO’dan listeleri istedik ve kendilerine mesaj çektik. Mesajda dedik ki; Pandemi nedeniyle ihtiyacı olan kendini bildirsin diye… Gerçekten çok sevinerek söyleyebilirim, 7 bin 700 taksiciye mesaj çekiyorsun, bunların içinden 2 bin tanesi ihtiyacım var diyor. Hangi meslek gurubuna mesaj çekerseniz çekin, -nasıl olsa belediye yardım yapacak bende alayım- demiyor.

En son işini kaybeden 16 bin kişiye 500’er lira para yatırdık. Daha sonra bu paraya ilaveten 2’şer defa 650 lira daha ilave ettik.

Ben herkese ulaşmaya çalıştık. 156 bin 759 tane kavurma paketi dağıttık.

3 Yorum

  1. Muhsur yavas a burdan sagilarimi iletiyorum. Yardimlarindan bizlerde faydalandik iktidara gelmesini cani gonulden istiyoruz. Bu hukumetin zarardan baska birseyi yok.

  2. Muhsur yavas a burdan sagilarimi iletiyorum. Yardimlarindan bizlerde faydalandik iktidara gelmesini cani gonulden istiyoruz. Bu hukumetin zarardan baska birseyi yok.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir