Ekonomi

Kredi çekenleri sevindiren emsal niteliğinde karar!

Kredi çeken herkesi sevindiren ve emsal niteliğinde olan bir karar açıklandı. İsmail Fatih Kaymak isimli bir vatandaş, özel bir bankadan kredi çekti. Vatandaşlara sorulmadan banka tarafından hayat sigortası yapıldı. Kaymak, hayat sigortası istemediğini söylese de bir türlü banka ile anlaşmadı. Son çare olarak tüketici hakem heyetlerine başvurdu.

İstanbul’da mali müşavirlik yapan 36 yaşındaki İsmail Fatih Kaymak 1 yıl önce özel bankadan 100 bin TL’lik ihtiyaç kredisi çekti. Çektiği kredi sırasında banka tarafından hayat sigortası yapıldı. 30 gün içinde bankada sigorta iptalini isteyen Kaymak’ın bu isteği reddedildi. Müşteri de bunun üzerine parasını geri almak için tüketici mahkemesine başvurdu.

“HAYAT SİGORTASININ ZORUNLU OLMADIĞINI BİLMELİ”

Mahkemenin kararına göre hayat sigortası müşterinin açık onayı olmadan yapıldığına karar vererek, paranın idesinin verilmesine karar verildi. Bu kararın kredi çekenler için emsal teşkil ettiğini belirten İsmail Fatih Kaymak, “Vatandaşlarımız bankaların dayattığı hayat sigortasının zorunlu olmadığını bilmeli” dedi.

“BİN 850 TL PARA İADESİ YAPILACAK”

İsmail Fatih Kaymak, yaptığı açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı:

“Bir bankadan tüketici kredisi kullandım. Kullandığım krediye istinaden hayat sigortası oluşturduklarını söylediler. Bankaya istemediğimi söyledim. Ve para iadesi talep ettim. Ancak bankadan ret cevabı aldım. Ben de yasal hakkım olan tüketici hakem heyetine başvuru yaptım. Sonrasında ilgili banka bana dava açtı. Ancak tüketici mahkemesi lehime karar verdi ve bin 580 lira gibi bir para iadesi olacak. Vatandaşlarımız hayat sigortasının zorunlu olmadığını bilmeli. Aynı zamanda illa kredi çektikleri bankadan değil, istedikleri bir bankadan hayat sigortası yapabileceklerini söylemek isterim”

“SADECE KİŞİ İSTERSE SİGORTA YAPILABİLİR”

Avukat Cansu Bektaşlı, bankanın karara itiraz ettiğini belirterek, “Müvekkilim bir bankadan 100 bin liraya yakın bir ihtiyaç kredisi çekiyor. Bankada buna istinaden bir hayat poliçesi yaptırıyor. Müvekkilim hayat poliçesini iptal ettirmek istediğinde banka kendisine iptalin mümkün olmayacağını söylüyor. Oysa tüketici kanununda açıkça bir hüküm var. Kişi isterse sadece sigorta yapılabilir. Biz de müvekkilim ile tüketici hakem heyetine başvurduk. Tüketici hakem heyeti lehimizi karar verdi. Kişiye zoraki olarak hayat poliçesi yaptırılamayacağına ilişkin hüküm sundu. Banka ise bu kararı tüketici mahkemesine taşıdı. Fakat Tüketici mahkemesi de bizim lehimize karar verdi. Müvekkilimden aldıkları para iade edilecek” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir