Ekonomi

1.500 TL pandemi desteği geliyor!

Koronavirüs salgını döneminde zor dönemler geçiren vatandaşlara kira, prim, ciro ve hibe gibi çeşitli desteklerin verileceği açıklandı. Küçük esnafa verile pandemi desteklerinden bazıları uzatılırken, lokanta için yeni desteklerin verileceği belirtildi. Bu kapsamda ücretsiz izne çıkacak personele 1.500 TL ödeme yapılırken, prim desteği 1.341 TL olacak.

Çin’de ortaya çıkan ve 1 yıldan uzun bir süredir ülkemizi etkileyen koronavirüs salgını pek çok sektörü ekonomik olarak olumsuz bir şekilde etkiledi. Küçük esnafa verilen hibe ve kira desteğinin süresi uzatılırken, Nisan ve Mayıs aylarında lokanta ve kafelere verilmek üzere prim ve nakit desteği hazırlanıyor. Konuyla ilgili gelen son bilgiye göre bu konu hakkında TBMM’ye teklif sunuldu.

ESNAFA VERİLEN DESTEKLER

Esnafa koronavirüs tedbirleri kapsamında verilen destekler şu şekilde:

Kira ve Hibe Desteği: Basit usulde değerlendirilen küçük esnaflar bu ödemeden yararlanacak. 3 ay boyunca bin TL, aynı zamanda 3 ay boyunca büyük şehirlerde aylık 750 TL, diğer şehirlerde 500 TL destek verilecek. Başvurular 30 Nisan’a kadar E-Devlet üzerinden devam edecek.

Normalleşme Desteği: Kısa Çalışma Ödeneği’nin sona ermesi ile birlikte, normal çalışma düzenine başlayan işletmeler bu ödemeden yararlanabilecek. İşletmelere işçi başına 1.341,56 TL prim verilecek.

Ciro Kaybı Desteği: Salgın döneminde kısıtlamalardan etkilenen ve kapasitesinin en fazla yüzde 50’si kadar müşteri alabilecek restoran ve kafeler bu destekten yararlanabilecek. Kayıp cironun yüzde 3’ü ödenecek. Bu miktar 2 bin TL’den az 40 bin TL’den çok olmayacak. Başvurular 30 Nisan’a kadar e-Devlet üzerinden yapılacak.

Kafe ve restoranlara verilen destek: Kafe ve restoranlara verilmesi planlanan destek kapsamında işçilere 1.341,56 TL’lik prim desteğinin dışında ücretsiz olarak izinde olanlar için çalışanların başında 1.500 TL destek ödenecek. Konu ile ilgili başvuru destek detayları henüz netleşmedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir