GündemSağlık

Uzmanlar herkesi uyardı! 1 dakikada bulaşabilen mutasyon virüsüne karşı bunu yapın!

Türkiye bir süredir koronavirüsle mücadele ederken ,s on dönemlerde ortaya çıkan mutasyon virüslerle de uğraşmaya devam ediyor. Virüsün hızlı bir şekilde yayılması yüzünden açıklanan koronavirüs risk haritasında mavi ile ifade edilen düşük riskli il kalmadı. Türkiye’nin geneli çok yüksek riskli bölge olduğu açıklandı. Durum böyle olunca, uzmanlardan mutasyon virüse karşın çift maske uyarısı geldi.

Özellikle İstanbul’da artış gösteren vaka sayıları, son bir haftada 90 bine ulaştı. Mutasyonlu virüsün normal virüse karşı çok hızlı yayıldığını belirten Bilim Kurulu üyeleri, özellikle kalabalık ortamlarda çift maske takılması konusunda uyarılarda bulundu.

“SADECE ÇEKİRDEK AİLE İLE ZAMAN GEÇİRMEK ÇOK ÖNEMLİ”

Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan konuyla ilgili yaptığı açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Vakaların bu denli arttığı, mutant virüsün yüzde 75 olduğu yerde başta fiziksel mesafeye dikkat etmek şart. Özellikle kalabalık ortamlarda yan yana gelmemeye özen göstermeliyiz. Kapalı mekanlarda temiz hava girişine izin verilmeli. Hafta sonları pek çok ilde sokağa çıkma kısıtlaması var ama kişilerin geniş aileleriyle bir araya gelmemesi, sadece çekirdek aile ile zaman geçirmesi çok önemli. Ağız ve burun doğru kapatılıyorsa tek maske yeterli ancak kalabalık ortamlarda (toplu taşıma gibi) çift maske takmak, oradan ayrıldıktan sonra da üstteki maskeyi çıkarıp atmak gerekiyor. Mutant virüs nedeniyle daha kısa sürede bulaş söz konusu olabiliyor. Bu nedenle kapalı mekanlarda bir arada olunan zaman kısaltılmalı. Sırası gelen vatandaşların aşı olmaları da doğru bir yaklaşım olacaktır”

MUTANT VİRÜS HASTA SAYISINI ARTTIRIYOR

Mutasyonlu koronavirüsün, ülkedeki hasta sayısını arttırdığını söyleyen Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Sema Kulufan Turan ise temaslı olan kişilerin kesinlikle evden çıkmaması gerektiğini, “Mutant virüs potansiyel hasta sayısını arttırıyor. Bu sayı maalesef kapalı mekanlarda uzun vakit geçirilmesinden kaynaklı. Maske takmak ve maskeyi doğru kullanmak önemli. Temas izolasyonu bulunan kişilerin evlerinden çıkmamaları gerekiyor. Bu konuda gerçekten duyarlı davranmalılar. Aksi halde hastalığın önüne geçmek mümkün olmaz. Ülkede artan vaka sayısı sağlık sisteminin karşılayacağı yükün üzerine çıkarsa, o zaman çok ciddi sorunlar yaşarız. Şu an sağlık sistemi gerekli hizmeti veriyor. Bu konuda halkın kesinlikle duyarlılığını arttırmaya ihtiyacımız var. Bu nedenle kapalı mekanlara girmemeye, girmek zorundaysak da çok kısa süre orada kalmaya dikkat etmeliyiz. Sağlık sistemi pandeminin ilk gününden bu yana aktif şekilde çalışıyor. Sağlık çalışanlarının da çok yorulduğunu lütfen unutmayalım” şeklinde ifade etti.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir