Genel

Sağlık Bakanlığı açıkladı! Bu kişilere BioNTech aşısı yapılmayacak!

Koronavirüs salgınına ilişkin Türkiye’de uygulanan Çin SinoVac koronavirüs aşısına bir yenisi daha eklendi. Pfizer BioNTech koronavirüs aşısı ile ilgili Sağlık Bakanlığı yaptığı açıklamasında ilk dozunda alerjik reaksiyon gösteren kişilere ikinci dozun uygulanmayacağı duyuruldu. Peki, BioNTech aşısı kimlere uygulanacak? Detaylar haberimizde

Sağlık Bakanlığı’nın resmi web sayfasında “Covid-19 mRNA Aşısı Uygulama Kuralları” isimli kılavuzunu yayımladı. Yayımlanan kılavuzda BioNTech aşısının nasıl uygulanacağını açıkladı. Aşı 2 doz halinde, en az 4 hafta ara ile uygulanacak. Hamile kadınlara yönelik bir tavsiye bulunmamasıyla birlikte, gebelikte mRNA aşısının uygulanmasına ilişkin bir verinin olmadığı da belirtildi.

GEBELERE KENDİ İSTEKLERİNDE UYGULANACAK

Koronavirüsü ağır geçirme riski yüksek olan hamilelere kendi istekleri halinde uygulanabilecek. Aşı uygulama kuralları çerçevesinde aşının ilk dozu sonrasında hemen tedavi edilmesi gereken ciddi bir alerjik reaksiyonu olan kişilere ikinci doz uygulanmayacak.

BU KİŞİLERDE AŞI ERTELENMELİ

Aşının 38 derece ve üzerindeki ateşi bulunan kişilerde, henüz kesin tanı konulmamış akut atakları sırasında mutlaka ertelenmesi gerektiği ifade edildi. Aynı zamanda Sağlık Bakanlığı’nın kılavuzu içerisinde kontrolsüz epilepsi ve Guillain-Barre Sendromu, transvers myelit gibi enfeksiyonla ve aşıyla alevlenebilen nörolojik hastalık tanısı bulunan kişilere, değerlendirme sonrasında aşı yapılabileceği belirtildi.

“BU MADDEYE ALERJİSİ OLANLAR ÇİN AŞISI OLMALI”

HACETTEPE Üniversitesi Çocuk Alerji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Bülent Şekerel, koronavirüs aşısının reaksiyonlarına karşı merak edilenleri şu şekilde açıkladı:

“Aşı uygulamalarında milyonda 1.2 sıklıkla şiddetli bir alerjik reaksiyon olduğunu biliyoruz. Sinovac aşısında bu riskin önceki uygulamalara benzer mRNA aşılarında bu riskin ise bir miktar artmış olduğu anlaşılıyor. Riskin mRNA aşılarında daha yüksek olmasının nedeni içeriğindeki PEG isimli bir madde. Bu maddeye karşı alerijisi olanlar Çin aşısı olmalı. Aşı olacak bir kişide astım, alerjik egzama, alerjik nezle, kontakt dermatit veya besin alerjisi gibi alerjik hastalıkların bulunması aşıya karşı reaksiyon riskini artırmıyor ve bu sebeple alerjik bünyesi olanların çekinmeden aşılarını olması gerekiyor”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir