Eğitim

LGS’ye girecekler dikkat! MEB Başvuru Kılavuzunu yayımladı!

Gelen bir son dakika haberine göre Milli Eğitim Bakanlığı 6 Haziran’da yapılacak olan LGS merkezi sınavının başvuru ve uygulama kılavuzunu resmi adresi üzerinden yayımladı. Detaylar haberimizde

MEB’in resmi web sayfası üzerinden yayımlanan açıklamada, sınav başvurusu içi ek işlemlere gerek kalmayacağı ve sınavın 6 Haziran 2021 tarihinde uygulanacağı belirtildi.

SINAVDA DEĞİŞİKLİK YAPILDI MI?

Yapılan açıklamasının devamında sınavda değişiklik yapılmadığı ifade edilerek, şunlar kaydedildi:

“LGS merkezî sınavında oturumlar, sınav süreleri, soru sayıları ve ders dağılımlarında herhangi bir değişiklik yapılmadı.

Geçen yıl olduğu gibi 2021 yılında da sınav uygulaması iki oturum hâlinde gerçekleştirilecek. Öğrencilere hepsi çoktan seçmeli toplam 90 soru sorulacak. Birinci oturum Türkiye saatiyle 09.30’da, ikinci oturum ise 11.30’da başlayacak. Birinci oturumda öğrencilere Türkçe, T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük, din kültürü ve ahlak bilgisi ile yabancı dil derslerinden toplam 50 soru sorulacak ve 75 dakika yanıtlama süresi verilecek. İkinci oturumda ise öğrencilere matematik ve fen bilimleri derslerinden toplam 40 soru sorulacak ve öğrencilerin yanıtlaması için 80 dakika süreleri olacak.

Sözel ve sayısal bölümlerdeki her bir alt test için doğru ve yanlış cevap sayıları belirlenecek. Her bir öğrencinin, her bir alt testine ait ham puanı, ilgili teste ait doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının üçte biri çıkarılarak hesaplanacak.

Sınav sonuçları, 30 Haziran 2021’de “www.meb.gov.tr” internet adresinden ilan edilecek. Öğrencilere sınav sonuç belgeleri posta yoluyla gönderilmeyecek”

LGS KILAVUZUNA ULAŞMAK İÇİN BURAYA TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir