Ekonomi

Son dakika Bakan Karaismailoğlu’ndan Kanal İstanbul açıklaması! Başlıyor!

Gelen bir son dakika haberine göre Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu tarafından Kanal İstanbul ile ilgili açıklama geldi. Bakan Karaismailoğlu, yapmış olduğu açıklamasında Kanal İstanbul’un proje çalışmaları hakkındaki son durumu aktardı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, merakla beklenen Kanal İstanbul projesi ile ilgili, “Şu an itibariyle, Kanal İstanbul’un proje çalışmaları, imar planları tamamlanmıştır ve ihale hazırlıkları devam etmektedir” diyerek son durumu aktardı.

ÇOK YAKIN ZAMANDA PROJE BAŞLAYACAK

Kanal İstanbul projesine ilişkin, çok yakın zamanda projeye başlanacağını belirten Karaismailoğlu, “Çok yakın bir zamanda bu projeye başlayacak ve kısa sürede tamamlayacak güçte ve kararlılıkta olduğumuzu bir kez daha ifade etmek isterim” dedi.

“İstanbul boğazı keskin dönüşleri ve akıntıları nedeniyle yönetilmesi çok zor olan bir su yoludur. Buradaki aksaklıklar ticaret akışını olumsuz etkileyecektir. Kanal İstanbul bu ihtiyaçlara yönelik bir şekilde de projelendirildi. Gemiler yüzde yüz güvenli olarak geçecek. Bu proje Türkiye’nin yüzen projesi olmasının yanı sıra dünyadaki en önemli lojistik projelerinden biri. Etkin bir lojistik yönetimle gemiyi kumanda eden otonom kılavuz kaptan desteğiyle, akıllı seyrüsefer sistemleri kapsamında gemilerin yüzde 100 güvenli geçişi sağlanacak”

TÜRKSAT 6A’YI 2022’DE GÖNDERECEĞİZ

Kanal İstanbul’un yanı sıra Türksat 5A uydusu ile ilgili de açıklama yapan Bakan şu ifadeleri kaydetti:

“Türksat 5A uydumuzu bu yılın başında uzaya gönderdik, Türsat 5B’yi de yıl içinde yörüngesine göndereceğiz. Entegrasyon ve testleri ülkemizde yapılacak ilk milli haberleşme uydumuz Türksat 6A’yı da 2022 yılında inşallah uzaya göndereceğiz. Her gün Cumhuriyetimizin 100. yılı için koyduğumuz hedeflere bir adım daha yaklaştık. Kara yolları yatırımlarımız, Türkiye’nin, dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olma yolunda her daim en önemli dayanağını oluşturdu”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir