GündemSağlık

Vakalar patladı! Doktorlar artık hasta seçmek zorunda kalabilir!

Koronavirüs salgınında Türkiye resmen 3. zirveyi yaşıyor. Salgında her geçen gün artış gösteren vaka ve ölüm oranları herkesi korkuturken, Ramazan öncesinde çok önemli bir uyarı geldi. Uzmanlar tarafından yapılan açıklamaya göre doktorlar hasta seçmek zorunda kalabilir.

Vakalarda son dönemlerde büyük bir patlama yaşanıyor. Bir süredir açıklanan her vaka sayısı 40 binin üzerine çıkmasıyla alarm verildiğini ifade eden uzmanlar, artık bu konuyla ilgili önlemlerin sıkılaştırılması gerektiğini ifade ediyor.

DOKTORLAR HASTA SEÇMEK ZORUNDA KALABİLİR

Uzmanlar, bir an önce önemlerin sıkılaştırılması gerektiğini ifade ederken, Ramazan ayının beklenmesinin doğru olmadığını söylüyor. Yoğun bakımlarda doktorların hastaları seçmek zorunda kalabileceği ifade edilerek, “Önlemleri sıkılaştırmak için Ramazan’ı beklemek doğru değil. Yoğun bakımlarda doktorlar hastayı seçerek almak zorunda kalırlar. Ölüm sayısı yükselir” yorumları yapılıyor.

1 MİLYON 400 KİŞİ ENFEKTE

Ege Üniversitesi Çocuk Enfeksiyon Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Zafer Kurugöl, vaka sayısının hızlı bir şekilde arttığını ifade ederek, korkutan gerçeği, “Bir kişinin bulaştırıcılığının en az 7 gün sürdüğünü düşünürsek, toplamda ülkemizde an itibariyle 1 milyon 400 enfekte kişi olduğunu söyleyebiliriz” şeklinde açıkladı.

ŞU AN BEKLEYİP GÖRÜLECEK VAKİT DEĞİL, HIZLA HAREKET EDİLECEK VAKİT

Koronavirüs tedbirlerinin sıkılaştırılması gerektiğini ifade eden Dr. Kurugöl, şu açıklamayı yaptı:

“Bu nedenle insanların bu gerçeği bilerek hareket etmeleri, korunma önlemlerine çok daha sıkı sarılmaları gerekir. Aşılama son günlerde hızlandı. Bunun daha da hızlanarak devam etmesi gerekir. Önlemlerin sıkılaştırılması da şart. Önlemleri sıkılaştırmak için ramazana kadar beklemenin doğru olmadığını düşünüyorum. Bu şekilde devam edersek ramazana en az 60 bin vakayla gireriz. Yoğun bakımlarda doktorlar hastayı seçerek almak zorunda kalırlar. Ölüm sayısı yükselir. Bundan endişe duyuyorum. Şu anda bekleyip görülecek vakit değil, hızla hareket edilecek vakit”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir