GenelSağlık

Maskelerde parazit ve kurtçuk var mı? Beklenen açıklama geldi!

Son dönemlerde sosyal medyada maskelerde parazit ve kurtçuk olduğuna dair yayılan videolar herkesi tedirgin etmişti. Konuyla ilgili vatandaşlar açıklama beklerken, Dr. Aytaç Karadağ tarafından beklenen açıklama geldi.

Dr. Karadağ, yaptığı açıklamasında “Aslında bu tür asparagas haberler halkımız tarafından da bol miktarda teyit ediliyor veya kabul görüyor. Bu aslında maskeyi takmak istemeyen insanlar için bir bahane teşkil ediyor” ifadesini kullandı.

MASKELERDE KURTÇUK VAR MI?

Sosyal medyada son günlerde sıcak su buharına tutulan maskelerde kurtçuk ve parazitlerin olduğu iddia edildi. Konu ile ilgili Twitter üzerinden maske videoları paylaşmaya devam ediliyor. Peki, maskelerde gerçekten kurtçuk var mı? İşte merak edilen sorunun cevabı:

Maskelerin içerisinde “Meltblown” adı verilen polimer bir plastik bulunuyor. Bu plastik ısıya maruz kalınca deforme oluyor. Deforme olduğunda da kurtçuk şekilde benzediği için en ufak bir rüzgarda hareketlenmiş gibi gözüküyor. Konuyla ilgili deney yapan Dahiliye Uzmanı Dr. Aytaç Karadağ sosyal medyadaki görüntülerle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

“BİYOLOJİK CANLIDAN BAHSETMİYORUZ”

Dr. Karadağ, konuyla ilgili yapmış olduğu açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Aslında bu bir biyokimyasal süreç, normalde bu cerrahi maskelerde yüksek ısıyla birlikte hidrostatik bir basınç yükleniyor. Bu basınçla birlikte de maskenin içinde polimer liflerin şeffaf olanlarını göremiyoruz ama farklı tip olanları çok rahatlıkla görebiliyoruz. Nanorobot dediğimi aslında bu kıvrıl yaşam değil, lif parçacıkları oluyor. Bu bütün maskelerde olabiliyor, özellikle Sağlık Bakanlığı’nın önerdiği ‘meltblown’ dediğimiz cerrahi maskelerde daha fazla oluyor. Pamuksu lifli olan maskelerde oluşmuyor ama normalde polimer liflerle birlikte olan yeni teknolojili, koruyuculuğu fazla olan maskelerde sıcak hava baloncuklarıyla birlikte hidrostatik bir yük yükleniyor ve buna bağlı olarak da bu polimer lifler açığa çıkıyor. Kesinlikle yüksek ısıda su buharıyla oluyor, bizim nefesimizle bu su buharı oluşmuyor. Normal hayatta, gündelik hayattaki kullanımımızda bu liflerin oluşması mümkün değil. Zaten bunlar normal bildiğimiz polimer lifleri. Herhangi bir ipliksi çıkıntılar, farklı renkte gözüktüğü için nano robotlara benzetiliyor, robotla alakası yok. Biyolojik bir canlıdan da bahsetmiyoruz”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir