Genel

Bakan Soylu duyurdu! Kimlik kartlarıyla ilgili flaş değişiklik!

Kimlik kartları ile ilgili herkesi yakından ilgilendiren önemli bir gelişme yaşandı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından flaş bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada yakın zamanda kimlik kartlarının içerisine e-imzayı ekleyeceklerini duyurdu.

İçişleri Bakanı Soylu, “Biyometrik Veri Yönetimi Sistemi Tanıtım Toplantısına” katıldı. Toplantı sonrasında önemli açıklamalarda bulunan Bakan Soylu, kimlik kartlarında yaşanacak gelişmeleri aktardı.

“YAKIN ZAMANDA KİMLİK CÜZDANLARINA E-İMZAYI YÜKLEYECEĞİZ”

Konuyla ilgili açıklama yapan Bakan Soylu, yaptığı açıklamasında, “TÜBİTAK’la çalışıyoruz. E-imza’yı da inşallah yakın zamanda Türkiye Cumhuriyeti kimlik cüzdanlarının içine koymuş olacağız. Vatandaşımız notere gittiğinde bilgileri çıkacak, bankalar, tapu kadastro dahil olmak üzere onların da iş yükü azalmış olacak. Burada söylemediklerim var. Yani sınırlarda neler yaptığımız” dedi.

“İLK SİPARİŞİ DE BİZİMKİLER GEÇECEK İNŞALLAH”

E-imzanın kimlik kartlarına taşınması ile ilgili bir gelişmeyi şu sözlerle aktardı:

“Bizim birimlerimizin yaptığı analiz programları dünyada eşi ve benzeri olmayan programlardır. Bir çok yakalamamızı bu analiz programları sayesinde yapıyoruz. Ulusal veri sözlüğü projesini de sürdürüyoruz. İki fazı tamamlandı. Biyometrik veri tarih boyunca kullandığımız bir veri türüdür. Günümüzde bazı soyadlar da bu kayıtlardan gelir. Biyometrik veri kişinin bir parçasıdır, korunması da kişinin bizzat kendisinin korunması anlamındadır. Kovid-19 salgını bundan sonra yüz tanıma, ses tanıma gibi temassız verilere olan talebi de doğal olarak başka bir evreye getirecektir. İçişleri bünyesindeki biyometrik verilerin güvenli şekilde toplanması için bu projeyi devreye aldık. Şu anda biz İçişleri Bakanlığı bünyesinde tüm iletişimizi kendi yazılımımızla sağlıyoruz. Görüntülü, sesli konuşması, mesaj atması var. Alt ve üst yazılımını kendimiz yaptık. Havelsan’la yürüttüğümüz çok önemli bulut altı sistemi var.  İlk siparişi de bizimkiler geçecekler inşallah”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir