Gündem

Korona gençleri vurdu! Gençlerdeki vaka artışının 3 sebebi açıklandı!

Koronavirüs salgını uzun bir süredir gündemimizi meşgul etmeye devam ediyor. Salgının özellikle son dönemlerde gençleri etkilediği açıklandı. Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan ise yapmış olduğu açıklamasında gençlerdeki vaka artışının 3 temel sebebini tek tek açıkladı.

Dr. İlhan, yapmış olduğu açıklamasında genç nüfustaki vaka artışının 3 temel nedenden kaynaklandığını açıkladı. 20 – 60 yaş arası vatandaşların daha çok etkileşimde bulunduğu ve mutant virüsün artmasıyla gençlerin daha çok koronaya yakalandığı belirtildi.

GENÇLERDEKİ VAKA ARTIŞININ 3 TEMEL NEDENİ

Uzman isim, yaptığı açıklamasında gençlerdeki vaka artışının 3 temel nedenini, “65 yaş üzeri vatandaşlarımız aşılandılar. 20 ile 60 yaş arası vatandaşlarımız daha çok dolaşımda bulunuyor. Bir de bunlara üçüncü olarak mutant virüs eklenince genç nüfustaki vaka oranları arttı” şeklinde açıkladı.

“HEM DOLAŞIM ARTIYOR, HEM DE MUTANT VİRÜS VAR OLDUĞU İÇİN VAKALAR ARTIYOR”

Vaka artışının hem dolaşım hem de mutant virüs sebebiyle arttığını söyleyen Dr. İlhan, şu sözleri kullandı:

“Dolaşımın devam etmesi, insanların toplu olarak bir arada bulunmaları. Bir arada bulunmalar, evlerde de olabiliyor, sosyal mekanlarda da olabiliyor. İnsanlar bir araya gelince ister istemez vakalar artıyor. Bir de mutant virüsün Bakan Bey’in ifadesiyle yüzde 75’ten fazla olduğunu düşününce o zaman bulaşın çok daha fazla miktarda olduğunu düşünmek mümkün. Deyim yerindeyse sinerjik etki yapıyor. Hem dolaşım artıyor hem de mutant virüs var olduğu için vakalar artıyor”

KISA SÜREDE BULAŞIYOR

Son dönemlerde etkisini iyice hissettiren mutant virüsünün kısa zamanda bulaştığını belirten Dr. İlhan, “Bulaştırıcılığı azaltacak yaklaşımlar yapmak gerekiyor. Daha kısa sürede bulaşıyor. Maskeyi iki ya da tek takmak arasında çok da fark yok. Önemli olan maskeyi doğru takmak. Bir vatandaşımız toplu taşıma ile işe gidip geliyorsa ya da girdiği market çok kalabalıksa çift maske takabilir. Bunun yanı sıra yaz da geliyor, kapalı alanları havalandırmak gerekiyor, bu çok önemli. Bu evlerimiz için de iş yerlerimiz için de sosyal alanlar için de geçerli. Daha az virüs ile bulaştığı için daha az yoğunluktaki virüs ile bulaştığı için mutant virüsün daha kısa zamanda bulaştığını söyleyebiliriz ama net bir rakam söylemek mümkün olmaz” açıklamasını yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir