EkonomiKamu Personelleri

İşsiz sayımız giderek artacak!

FAHRETTİN YOKUŞ (Konya Milletvekili) -Pandemide 3’üncü dalga yaşanırken, her geçen gün vakalar artarak devam ederken kısa çalışma ödeneği maalesef kaldırıldı, nisan ayından itibaren artık yok. Bunun yerine ne olacak? İşten çıkarmalar olacak; işten çıkarılanlara da 17 Mayısa kadar işsizlik ödeneği devam edecek ve sonuçta, işsiz sayımız giderek artacak. Dün itibarıyla, Konya Ereğli Belediyemiz maalesef, 300 çalışanını ücretsiz izine çıkarmıştır.

Genç işsizlik oranı yüzde 25’leri çoktan geçmiş

Şu ramazan ayının başlangıcında belediyelerde bu başladıysa, artık diğer kamu kurumları dışındaki özel sektörü sizler düşünün; Türkiye nereye gidecek? Ülkemizde ocak ayı itibarıyla, resmî işsiz sayısı 4 milyona dayanmış -TÜİK diyor bunu- geniş tanımlı işsizlik ise 9 milyonun üzerinde. İşsizlik ve istihdam raporlarına göre, geniş tanımlı işsizlik oranı yüzde 30’lara dayanmış, genç işsizlik ise yüzde 25’leri çoktan geçmiş; en vahimi, üniversite mezunu işsizlerimizin çokluğu. Çalışabilir durumda olan üniversite mezunu 5 milyon 938 bin öğrencimizin, yavrumuzun 2 milyon 200 bini maalesef, bugün, işsiz.

KYK Borçları

Bu, 2 milyon 200 bin üniversite mezunu gencimiz çalışmadığı hâlde, iş bulamadığı hâlde KYK borçlarını faizleriyle birlikte ödüyor, yetmiyor, hacizlerle boğuşuyorlar. Yahu, hiç mi vicdanınız yok, iktidar olarak hiç mi vicdanınız yok? Çalışamayan, işi olmayan bir üniversiteliye nasıl haciz gönderirsiniz? Ama sizin üniversitelilerle ilgili düşünceniz belli: “Her üniversite mezununa iş bulmak zorunda değiliz.” diyorsunuz; o zaman, kime iş bulacaksınız? Niye iktidarsınız? Bu sorunun cevabı yok. İşte, bu aymazlığınız yüzünden bizim gençlerimiz perişan, işsiz ve mağdur ama şu ülkede, şu güzel ülkede 1,5 milyonu aşkın göçmen sayenizde kayıt dışı çalışıyor.

Hem gençlerimizin işsiz olmasına sebep oluyor hem de ülkemizin kaynak kaybetmesine sebep oluyor ama sizin, göçmenlerle ilgili bir çözümünüz de yok çünkü siz hiçbir konuya samimiyetle bakan bir anlayış içinde değilsiniz ki. Ülkeyi göçmenler ülkesine çevirdiniz. Genç beyinlerin bu ülkeden neden kaçtığını bir düşünün bakalım. Sizin bu yanlışlarınız yüzünden bizim genç neslimiz “Biz bu göçmenlerle yaşamak zorunda değiliz.” diyor ama siz diyorsunuz ki: “Yaşayacaksınız.” Yaşamayacağız, yaşamayacağız!

KOD 29

Bir de kod 29 var. Arkadaşlar, nasıl bir ülke bu ya? Kod 29 çıkarmışlar. Vicdan ya! 170 bin işçi kod 29’dan maalesef, işten atılmış şaibeli bir şekilde, iftiraya uğrayarak. Gelin, bari bunu düşünün, düzeltin. Bari bu konuyu bir ciddiyetle ele alalım da insanların aile bütünlüğüne şerefine, namusuna leke sürülmesine son verelim diyor, hepinize saygılar sunuyorum.

Türkiye’nin gerçek ve yakıcı gündemi genç işsizliktir

ONURSAL ADIGÜZEL (İstanbul Milletvekili) -İktidar, kendi suni gündemiyle oyalanmaya dursun, bugün, Türkiye’nin gerçek ve yakıcı gündemi genç işsizliktir. 15-34 yaş arası 2,5 milyon gencimiz işsiz. Adalet ve Kalkınma Partisi iktidarında üniversiteli işsiz sayısı rekor kırarak 1 milyonu geçmiş. Onun için ben bu konuşmayı dişinden tırnağından artırarak çocuklarını okutan ailelerin, milyonlarca üniversite mezunu işsiz gencin, ben bu konuşmayı “2 üniversite okudum, 2 diplomam var ama pazarda yumurta satıyorum.” diyen Elâzığlı başarılı sporcu Nihat’ın, ben bu konuşmayı “Kadro açılmıyor, yüksek puan alıyoruz, mülakatlarda eleniyoruz.” diyen “Torpilin gözü kör olsun.” diyen Mardinli Ziraat Mühendisi Ömer’in, ben bu konuşmayı “Uçak teknolojileri okudum,

81 ilde üniversite açmakla övünenler…

İnşaatta çalışıyorum, babam apartman görevlisi, dört çocuğunun üçünü okutmuş, bir ev almış; ben hayal bile kuramıyorum.” diyen Diyarbakırlı Baran’ın, ben konuşmayı “Yurt dışına gitmek istemiyorum, ülkeme faydalı olmak istiyorum.” diyen İzmirli ODTÜ mezunu Ceren’in adına yapıyorum. 81 ilde üniversite açmakla övünenler hiç mi vicdanınız sızlamıyor? Yirmi yıl önce bu ülkede üniversite okumak bir onurdu. Bugün aileler çocuklarına diyor ki: “Oğlum okuma, kızım okuma, meslek sahibi ol.”

Eğer, siz bugün Türkiye’de gençlerin durumunu kendi çevrenizdeki milyonlarca liralık ciplere binen gençler üzerinden değerlendiriyorsanız büyük bir yanılgı içindesiniz.

Uzmanlık dışı çalışan üniversite mezunları

Bugün Türkiye’de yeni bir veri açıklandı. Son altı ayda uzmanlık dışı bir işte çalışan üniversite mezunu sayısı yüzde 97 artmış, yani iş beğenmiyor yalanınız çökmüş. Daha net bir örnek vereyim, Adana Büyükşehir Belediyesi bir ilana çıktı. Ne arıyor biliyor musunuz? Büro personeli. Şoför ve park bahçelere 200 eleman arıyor. Kaç kişi başvurdu? 52 bin kişi. Kaçı üniversite mezunu? 45 bini. 45 bin üniversite mezunu bu işlere başvurmuş. Türkiye’yi getirdiğiniz hâl bu. Gençlerin işsizlik sorununa bir tane somut öneriniz yok değerli arkadaşlar. Gençleri, üniversite mezunlarını güvencesizliğe, üniversite mezunlarını kayıt dışı çalışmaya, üniversite mezunlarını asgari ücretin altında çalışmaya mahkûm ediyorsunuz.

Gençler ”Umudumuz kalmadı” Diyor!

Türkiye’de gençler ne diyor biliyor musunuz, Türkiye’de gençler ne diyor? “Umudumuz kalmadı.” diyor. Bir genç “Babam esnaf, öğrenim kredisiyle zar zor okudum. İşsizim, işsizim ama öğrenim kredimin faizi her gün devam ediyor.” diyor. Başka bir genç “Günde on iki saat 40-50 liraya çalışıyorum.

Bu ülkede bir bilgisayar almak için otuz altı ay vadeli krediye girmem gerekiyor.” diyor.

Kısacası, değerli arkadaşlar, on dokuz yıllık Adalet ve Kalkınma Partisi iktidarında gençlerin hâlini üç kelimeyle özetleyeyim size: Üniversite mezunu gençler mezun, işsiz, borçlu. Eğer bu çatı altında iyi niyetli bir iş yapacaksak, bu gidişata son vereceksek hep birlikte bu önergeye “evet” diyelim, gençler için bu Meclis çatısı altında bir adım atmış olalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir