Sağlık

Nezle ve gribe benziyor ama sakın hafife almayın! Çünkü öldürüyor!

Son dönemlerde koronavirüs vakaları ciddi derecede artış gösterdi. Koronavirüs teşhisi konanların büyük bir kısmında nezle veya grip belirtisi görülüyor. Ancak uzmanlardan son dönemlerde artış gösteren vaka artışlarına ilişkin önemli uyarılar geldi.

Uzmanlar, son dönemlerde pek çok vakanın grip veya nezle gibi belirtiler gösterdiğini belirterek, “Hastalığın nezle gibi seyrettiği algısı yanlış, çünkü COVID-19 öldürüyor” uyarılarda bulundu. İşte merak edilen detaylar..

NEZLE VE GRİP BELİRTİSİ GÖRÜLÜYOR

Baharın yavaş yavaş gelmesiyle birlikte son dönemlerde grip ve nezle şikayetiyle hastaneye başvuranların sayısı artıyor. Bu da vatandaşların akıllarında soru işaretlerinin artmasına neden oldu. Uzmanlar bu durumda vatandaşların akıllarındaki “Pandemi hafifliyor” düşüncesinin çok tehlikeli olduğu konusunda uyarılarda bulundu.

NEZLE VE GRİP GİBİ SEMPTOMLAR GÖSTEREBİLİR

Prof. Dr. Levent Akın yapmış olduğu açıklamasında, koronavirüsün nezle ve grip gibi belirtiler gösterebildiğini belirterek, “COVID-19 nezle-grip benzeri semptomlar gösterebilir. Zamanla semptomlarında değişim de olabilir. Şu an korona çok yaygın biçimde, benzer hızlarla hastalık meydana getiriyor. Ağırlaşma süresi hızlandı. Ölümlerde artış da mevcut. Güney Afrika mutantında da artış var. Bunun sayısının artması önlemleri daha dikkatli almamız gerektiğini gösteriyor. Çünkü bu mutantta aşıya karşı direnç de var. COVID-19 pandemisi tüm yakıcılığıyla devam ediyor. Bulaş riski de arttı. Sırası gelen vatandaşlar beklemeden aşı olmalı” ifadesini kullandı.

“HASTALIĞIN NEZLE GİBİ SEYRELTTİĞİ ALGISI VAR”

Prof. dr. İsmail Balık ise, açıklamasında İngiliz varyantanın daha az hastalık yaptığını ve daha az ölüme neden olduğunu söylemenin mümkün olmadığını, “Şu anda COVID-19 belirtileri nedeniyle hastalığın nezle gibi seyrettiği algısı var. Ancak İngiliz varyantının daha az hastalık yaptığı, daha az ölüme neden olduğunu söylemek mümkün değil. Çocuklarda ve gençlerde artış var. Dolayısıyla ‘Hastalık nezle belirtisi gösteriyor. O zaman normalleşme başlayacak’ algısı yanlış. Semptomlar nezle-grip benzeri olsa bile unutmayalım bu hastalık öldürüyor” şeklinde ifade etti.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir