Gündem

Bilim Kurulu üyelerinden aşılarla ilgili yan etki açıklaması geldi!

Türkiye salgına karşı aşılama çalışmalarına tüm hızla devam ediyor. Ülkemizde şu anda uygulanan Çin’in SinoVac ve Pfizer BioNTech koronavirüs aşılarına karşın yan etki açıklaması Bilim Kurulu Üyelerinden geldi. Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan ve Prof. Dr. Ceyhan tarafından yapılan açıklama haberimizde..

Dr. Necmi İlhan, açıklamasında vatandaşlara sunulan aşı tercihinin önemli bir kriter olmadığını belirterek, yan etkilere karşın, “Her iki aşı için de en çok görülen yan etkiler; aşı yapılan yerde kızarma, ağrı, sistemik yan etkiler açısından baktığımızda ise en çok alerjik reaksiyon her iki aşı sonrasında görülebiliyor” dedi.

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan ise aşılarda yan etkinin olmadığını belirterek, “Şu an kullanımda olan aşılar güvenilir, ciddi yan etkisi yok” ifadesini kullandı.

İKİ AŞININ DA KORUYUCULUK ORANI YÜZDE 80’DEN FAZLA

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan iki aşının da yüzde 80’den fazla koruma sağladığını belirterek, şunları söyledi:

“Bilinmeli ki her ikisinin de etkinliği yüksek, yan etkileri de birbirine çok benzer. Sinovac’ın Türkiye’de yapılan çalışmasına göre yüzde 83, BioNTech’in yurt dışında yapılan çalışmasına göre yüzde 90’lar civarında koruduğu söz konusu. Aşı olmak, bulaşı engellemiyor; kişi hasta olursa ağır hastalık geçirmesini engelliyor. Vatandaşların yapması gereken, aşılama sırası kendisine geldiğinde hangi aşı varsa sistemde o aşılardan birini tercih etmek. Tercihte önemli bir kriter yok, tamamen vatandaşların isteğine bağlı. Bakanlığın web sayfasında da yayımlanmış, topluma yönelik ‘şu kişiler bu aşıyı olsun’, ‘bu kişiler şu aşıyı olsun’ diye bir şey söz konusu değil. Her iki aşı için de en çok görülen yan etkiler; aşı yapılan yerde kızarma, ağrı, sistemik yan etkiler açısından baktığımızda ise en çok alerjik reaksiyon her iki aşı sonrasında görülebiliyor”

“AŞILAR GÜVENİLİR, CİDDİ YAN ETKİ YOK”

Aşıların yan etkilerine ilişkin açıklama yapan Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, aşı tercih hakkının güzel bir durum olduğunu, ancak bunun karışıklığa yol açabileceğini belirterek, aşıların güvenilir olduklarını şu şekilde açıkladı:

“Seçme hakkının olumlu sonuç vermesi için insanların aşılar hakkında, salgın hakkında belli bir bilgi birikiminin olması lazım. ‘Aşılar arasında şu fark vardır, bu fark vardır’ şeklindeki verilere bakmak lazım. Aslında ‘etkinlik’ diye baktığımız zaman iki aşıyı kıyaslamak son derece zor. Böyle bir kıyaslama yapmak için aynı toplumda, aynı anda ve aynı şartlarda iki aşıyı farklı gruplara yapıp karşılaştırmak lazım. Böyle bir çalışma yapılmadı. Yan etki açısından baktığınızda inaktif aşının vücutta çoğalmayan bir aşı olduğu için daha az yan etki olmasını bekleriz. Şu an kullanımda olan aşılar güvenilir, ciddi yan etkisi yok. Bu bilgileri kullanarak insanlar karar verecekler”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir