GündemKamu Personelleri

Kod 29 bahanesiyle 177 bin işçi işten çıkarıldı!

DİSK-AR tarafından iletilen soruya SGK tarafından verilen yanıta göre, 2020 yılında 177 bin işçi, “Kod-29” maddesi kullanılarak işten atıldı. Bu işçiler ne tazminat alabildi ne de İşsizlik Fonu ödemelerinden yararlanabildi. Konuyu meclis gündemine taşıyan İstanbul Milletvekili Sibel Özdemir şu açıklamalarda bulundu;

Bazı işverenler Hükûmetten ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından aldığı destekle sendikal faaliyetlerin önüne geçiyor, işçi kıyımı yapıyorlar. İşveren tarafından işçinin ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı davranışı nedeniyle feshi anlamına gelen kod 29 bahanesiyle işçiler hiçbir sosyal ve mali haklarını alamadan, işsizlik ödeneği hakkından yararlanmadan, hak etmedikleri şekilde işten atılıyorlar. Hükûmeti ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığını defalarca uyarmamıza rağmen, işçiler, emekçiler için bu haksız uygulamayla ilgili hiçbir adım atılmıyor.

İşte, iktidarın işverenden, güçlüden yana desteğinin bir sonucu olarak ve pandemi döneminde işçi çıkarma yasağına rağmen, Sosyal Güvenlik Kurumu verilerine göre 2020 yılında kod 29 bahanesiyle 177 bin işçi, işten çıkarılmıştır. Kod 29’u kaldırmayan AK PARTİ Hükûmeti şunu unutmasın ki haksız, hukuksuz yere işten çıkarılmalarına göz yumduğunuz on milyonlarca yurttaşımız sabırsızlıkla sandığı ve seçimi bekliyor.