Genel

Meteoroloji uyardı! Araçlarınızı Perşembe günü kapalı yerlere alın!

Meteoroloji tarafından aracı olan herkese çok kritik uyarı yapıldı. Meteoroloji Uzmanı Dr. Güven Özdemir, yaptığı açıklamasında Perşembe günü lodosun etkisi ile hava sıcaklığının 4 dereceye kadar düşeceğini belirterek, çatılardan düşecek parçaların arabalara zarar vermesi sebebiyle vatandaşları uyardı. Uzman isim araçların Perşembe günü kapalı yere çekilmesi gerektiğini söyledi.

Perşembe günü sıcaklığın düşebileceğini ve bu sebeple lodosun etkisiyle çatıdaki parçaların araçlara zarar verebileceğini belirten Dr. Özdemir, “Perşembe günü itibariyle tedbirli olmak lazım. Çatılardan düşecek parçalarla yaralanmalar olabilir. Aynı zamanda perşembe günü vatandaşlar araçlarını kapalı yerlere almaya özen göstermeli” dedi.

“BU HAVALARA ÇOK DİKKAT ETMEK LAZIM”

Uzman isim, açıklamasının devamında, bu havalarda mümkün olduğu kadar sokağa çıkılmaması gerektiğini söyleyen uzman isim açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Mart ayı soğuk geçti. Kutuplar üzerinden gelen soğuk havanın etkisiyle Marmara, İç Anadolu ve Doğu Anadolu bölgesi karlı geçti. Yavaş yavaş bahar ayı gelmeye başladı. Ancak kararsız bir hava durumu devam ediyor. Hava bir gün sıcak, bir gün soğuk olmaya oluyor. Vatandaşlarımızın bu havalara çok dikkat etmesi lazım. Astımı, kalp rahatsızlığı ve kronik rahatsızlığı olanlar bu hava değişiminden etkilenebilir. Bu havalarda mümkün olduğu kadar sokağa çıkmamak lazım”

LODOSUN ETKİSİYLE

Önümüzdeki günlerde rüzgarın etkisini artıracağını belirten Özdemir, lodusun etkisi ile sıcaklığın 19 – 20 dereceyi bulacağını belirterek, “Perşembe gününe kadar Marmara ve Ege bölgesi kuvvetli lodos olacak. Bu lodosun etkisiyle vatandaşlarımızın tedbirli olması lazım. Yine perşembe gününe kadar doğu bölgelerindeki lodos nedeniyle çığ düşmelerine yaşanabilir. 1 Nisan itibariyle kar lastikleri çıkarıldı. Ancak yine İç Anadolu Bölgesi’nde kar olabilir. Çarşamba günü lodosun etkisiyle sıcaklık 19- 20 dereceyi bulacak. Perşembe günü itibariyle hava soğuyacak ve mevsim normallerinin altına düşecek. Yine Bursa, Sakarya, Balıkesir ve Kütahya’da kar yağışı görülebilir” dedi.

“PERŞEMBE GÜNÜ TEDBİRLİ OLMAK LAZIM”

Soğuk havaların Cuma gününe kadar etkisini göstereceğini belirten uzman isim, vatandaşların Perşembe günü araçlarını kapalı yere almaları konusunda, “Soğuk hava cuma günü de etkili olacak. Pazar günü itibariyle hava sıcaklığı tekrar yükselmeye başlayacak. Perşembe günü beklenen lodos ile ilgili tedbirli olmak lazım. Çatılardan düşecek parçalarla yaralanma ihtimalleri ortaya çıkabilir. Perşembe günü vatandaşlar araçlarını kapalı yere almaya özen göstermeli. Yine ağaç altlarında bulunmamak lazım. Lodostan ağaçlar hasar görmüş olabilir” şeklinde uyardı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir