Gündem

Bilim Kurulundan seyahat kısıtlaması açıklaması!

Türkiye koronavirüs vakalarında her gün rekor sayıları görmeye devam ediyor. Konuyla ilgili Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan tarafından yapılan açıklamada yayılımının hemen engellenmesi adına seyahat kısıtlamasının uygulanması gerektiğini ifade etti. Detaylar haberimizde

Türkiye’de son günlerde etkisini gösteren ve 1 Mart’tan itibaren vaka sayılarını hızlı bir şekilde artıran mutasyon koronavirüs verileri herkesi tedirgin etmeye devam ediyor. Dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı açıklamasında Ramazan ayında ülkenin dinlenmesi gerektiğini ifade ederek, tam kapanma sinyali vermişti.

Ceyhan, açıklamasında “Mutantın yayılımını önlemek için seyahat kısıtlamasını uygulamak zorundayız” diyerek, çocuklardaki vaka sayısının çok daha yüksek olduğunu sözlerine ekledi.

“SEYAHAT KISITLAMASINI UYGULAMAK ZORUNDAYIZ”

Prof. Dr. Ceyhan, açıklamasının devamında mutant virüsünün yayılması amacıyla seyahat kısıtlamasının uygulaması gerektiğini şu sözlerle ifade etti:

“Toplu taşımada yaşanılan temaslar, biz kademeli mesafe uygulamasına geçmiştik. Kamu sektörü uyguladı ama özel sektör uymadı. Ne Ramazan’da ne de şu anda uygulanan tedbirlerde var. Diğer önemli nokta mutantın yayılımını önlemek için seyahat kısıtlamasını uygulamak zorundayız. Fransa’da 60 binlik günlük vaka sayısına ulaşıldı ve okullar kapandı. İsrail’de de okullar kapalı. İsrail’de parti denilen kutlama bilgileri yanlış. İsrail şu anda hangisinden başlasak diye normalleşmeyi tartışıyorlar”

“BAĞIŞIKLIK ELDE EDİP HASTALIKTAN KURTULMAK MÜMKÜN DEĞİL”

Uzman isim, bağışıklık elde edilerek, bu hastalıktan kurtulmanın mümkün olmadığını belirtti. Çünkü çevrede pek çok kişinin 2-3 defa hastalık atlattığını ifade ederek, ” Bu hastalığı geçirerek bağışıklık elde edip hastalıktan kurtulmak mümkün değil. Etrafınızda ikinci ve üçüncü defa hastalığı geçirenleri görüyoruz. Sürü bağışıklığını aşı ile sağlamak zorundayız. Aşı aslında küçük bir pazardır ama pandemi aşıları çok büyük bir pazardır. İştahını açıyor firmaların. Firmalar yapamayacakları sözleri verdiler. Onlar bunu söylediği zaman biz diyorduk bunlar mümkün değil diye. Mutasyon gelişince çalışma sonuçlarını beklemek için ağırdan almaya başladı firmalar” dedi.

“ÇOCUKLARDA VAKA SAYISI DAHA YÜKSEK”

Mutant virüsün çocuklarda daha fazla etkisini gösterdiğini ve çocuklardaki vaka sayısının daha yüksek olduğunu ifade eden Prof. Dr. Ceyhan, “Çocuklarda daha çok bulaşıyor virüs. Çocuklarda vaka sayısı daha yüksek. Çocuklarda daha öldürücü gibi bir veri yok üzerimizde. Çocuklarda daha sık görülmesinin nedenleri var. 65 yaş altının aşılanması dışarıya çıkmak istememesi. Şu anda bu virüs çocuklara daha rahat bulaşıyor. 0-9 yaş grubu en çok vakanın arttığı yaş aralığı. Ağır vaka sayısında ilkine göre fazla görünmüyor” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir