Genel

SGK’dan milyonlarca çalışanları yakından ilgilendiren karar açıklandı!

Milyonlarca çalışanı yakından ilgilendiren önemli bir gelişme yaşandı. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) yeni bir genelge yayımladı. Yayımlanan genelgenin 16 Nisan’dan itibaren geçerli olacağı duyuruldu. Koronavirüs salgını ile birlikte işten çıkarma yasağı ile Kod-29 gündemdeydi. Pek çok çalışanı yakından ilgilendiren bu kod gerekçe gösterilerek çalışanların işten çıkarıldığı iddia edildi. Bunun üzerine SGK’dan yeni bir genelge yayımlandı.

SGK çalışanların mağdur olmaması adına bu süreç içerisinde Kod-29 uygulamasına son verme kararı aldığını duyurdu. Buna göre artık ayrı ayrı kodlar uygulanacak. Sosyal Güvenlik Kurumu yeni bir genelge yayımladı. Yayımlanan genelge kapsamında Kod-29 kaldırıldı. Artık Kod-29 ile işten çıkarma yapılmayacak.

16 NİSAN’DAN İTİBAREN UYGULANACAK

Koronavirüs pek çok sektörü olumsuz olarak etkiledi. Salgının istihdam üzerindeki olumsuz etkilerinden çalışanları korumak adına 16 Nidan tarihinden itibaren fesih kısıtı uygulaması getirildi.

SGK AÇIKLAMA YAPTI

SGK konuyla ilgili yaptığı açıklamasında “16 Nisan 2020 tarihinden itibaren uygulanan fesih kısıtını delmek amacıyla, işçinin ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan davranışı olmaksızın ‘Kod-29’ kullanılarak çok sayıda çalışanın işten çıkarıldığı yönünde iddialar bulunmaktadır” ifadesini kullandı.

KOD-29 BELİRSİZLİĞİ

SGK, Kod-29 uygulamasına ilişkin getirilen düzenlemede şu ifadeleri kullandı:

“SGK, Koronavirüs salgınının istihdam üzerindeki olumsuz etkilerinden çalışanlarımızı korumak için 16.04.2020 tarihinden itibaren fesih kısıtı uygulaması getirilmiştir. Ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller görevin kasten ve sürekli ihmali, mazeretsiz işe gelmemek gibi maddelerin yanı sıra cinsel taciz, küfür, hırsızlık, uyuşturucu madde kullanmak gibi halleri de içermektedir. Bu hallerin tamamında iş akdinin feshi durumunda işten ayrılış işlemlerinin Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirimleri ‘29 nolu kod ‘ üzerinden yapılmaktadır. Birbirinden farklı fesih nedenlerinin tamamının aynı kod (Kod-29) ile bildiriminin çalışma hayatında belirsizliklere yol açtığının görülmesi üzerine SGK genelgesinde yapılan değişiklik ile ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan hallerin tamamı için ayrı ayrı kodlar belirlenmiştir. Böylelikle mazeretsiz devamsızlık hali ile hırsızlık gibi birbirinden farklı fesih sebeplerinin farklı bildirim kodları ile yapılması sağlanarak, olası sorunların önüne geçilecektir. Ayrıca, 16.04.2020 tarihinden itibaren uygulanan fesih kısıtını delmek amacıyla, işçinin ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan davranışı olmaksızın ‘Kod-29’ kullanılarak çok sayıda çalışanın işten çıkarıldığı yönünde iddialar bulunmaktadır”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir