Ekonomi

Karar Meclis’ten geçti! 282 bin çalışana aylık olarak 1.500 TL ödeme yapılacak!

Gelen bir son dakika haberine göre yiyecek ve içecek alanında faaliyet gösteren çalışanlar için Nisan ve Mayıs aylarında geçerli olacak bir karar açıklandı. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan 1.500 TL’lik destek kararı geçti. Konuyla ilgili Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı Ahmet Erdem 282 bin çalışanın bu destekten yararlanmasını beklediklerini ifade etti.

282 BİN KİŞİ YARARLANACAK

İçerisinde çeşitli düzenlemeyi içeren torba yasa teklifi dün TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi. Birçok maddenin yer aldığı kararda kafe ve restoran çalışanları için kararlar yer alıyordu. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı Ahmet Erdem, yaptığı açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Yeme-içme sektöründe çalışan 537 bin kişi var. Bunun 165 bin kişisi kısa çalışmadan faydalanıyor. 90 bin kişisi ise nakdî ücret desteğinden faydalanıyor. Bunların hepsi 255 bin… Bunu 537 binden düştüğümüz zaman 282 bin potansiyelimiz var”

1.500 TL’YE ÇIKARTILDI!

Bakan Yardımcısı Ahmet Erdem, milletvekillerinin sorularına yanıt vererek, şu açıklamayı yaptı:

” 17 Nisan’dan (2020) önce işbaşında olanlar yani çalışanlar, bir şekilde iş yerinde hizmet akdi devam edenler ya kısa çalışmadan faydalanıyorlardı; ya da ücretsiz izin ile nakdî ücretten faydalanıyorlardı. Fakat daha sonra, 17 Nisan’dan sonrası için işe girmiş olanlar veya faydalanamayanlar -dört yüz elli ve doksan günlük bir şey vardı- bir şekilde açıkta kalıyordu. Şimdi dolayısıyla, bu kısa çalışmadan veya nakdî hizmet desteğinden faydalanamayanları da biz bunlara dâhil ettik”

Türk-İş temsilcisi Barış İyiaydın ise kısa çalışmanın da uzatılması istediklerini ifade etti. Ücretsiz izinde verilen nakdi ücret desteğinin tüm sektörler için bin 431 TL’den 1.500 TL’ye çıkartıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir