Gündem

Uzman isim vakaların düşeceği tarihi açıkladı!

Gelen bir son dakika haberine göre Doç. Dr. Ümit Savaşçı tarafından flaş bir açıklama yapıldı. Uzman isim yaptığı açıklamasında koronavirüste 3’üncü pikin yaşandığını ifade ederek, salgında vakaların düşüş tarihini de paylaştı.

Türkiye olarak 3’üncü pikin zirvesini yaşadığımızı belirten uzman isim, Ramazan’ın gelmesiyle birlikte vatandaşların hareketlerinin biraz daha azalacağını ve ek kısıtlamalar ile vakaların 15 Nisan tarihinden sonra düşeceğini belirtti.

Doç. Dr. Ümit Savaşçı tarafından yapılan açıklamada, “Şu an 3’üncü pikin zirvesindeyiz, diyebiliriz. Ramazan geldiği için insanların hareketi biraz azalacaktır. Bazı ek kısıtlamalar ile vakalar, ayın 15’inden sonra düşecektir. Aşılama arttıkça vakaların azalışı devam edecektir” ifadesi kullanıldı.

Aynı zamanda Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan ise açıklamasında , “Ramazan ayında toplu olarak bir araya gelinmezse toplu olarak iftar yapılmazsa o zaman vaka sayısında azalma beklemek mümkün” değerlendirmesinde bulundu.

NİSAN 15’İNDEN SONRA..

Salgında aşılamanın öneminde vurgu yapan Doç. Dr. Savaşçı, ek tedbirlerle Ramazan ayında vakaların düşebileceğini şu sözlerle ifade etti:

“Biz şu an 3’üncü pikin zirvesindeyiz, diyebiliriz. Bazı ek önlemler alındı. Ramazan ayı geldiği için insanların hareketi biraz azalacaktır. Bazı ek kısıtlamalar ile birlikte vakalar ayın 15’inden sonra düşecektir. Aşılama arttıkça vakaların azalışı daha da devam edecektir. ‘Çok endişeli miyiz’ değiliz açıkçası; çünkü 2’nci pikte bundan daha az vaka olmasına rağmen hastanelerimizin yükü çok fazlaydı, kayıplarımız da çok fazlaydı; çünkü ağır vakamız çok fazlaydı. Bugünlerde dikkat ettiğimiz husus, özellikle yaşlı popülasyonda daha hafif seyrediyor, gençler daha çok başvuruyor. Bunun da nedeni, hem gençlerin daha çok hareketli olması hem de aşısız olmalarından dolayı. Aşının her ne şartta olursa olsun ekstra koruyucu olduğunu ve kişilerin hastalığı asemptomatik veya çok hafif atlattığını tespit etmiş durumdayız”

OKULLAR BİR SÜRE DAHA ONLİNE OLMALI

Okullardaki durumu da değerlendiren uzman isim, okulların bir süre daha online devam etmesi gerektiğini belirterek, “Bu artıştan sonra tekrar bir yükselme dönemine gireceğimizi düşünmüyorum; çünkü aşılama çok arttı. İsrail, bu olayı başardı, yüzde 75 bağışıklık sağladı. Bunun sayesinde de vaka sayıları sıfıra doğru iniş eğiliminde. Sağlık Bakanı’mızın açıkladığı gibi ülkemizde günde 1,5 milyon doz aşı yapılabilir. Aşıda biraz yavaş gidiyoruz. Özellikle okullarımızda eğitim veren öğretmenlerimiz ve okulların tüm çalışanlarının hızlıca aşılanması bizim için çok önemli ya da tedbir olarak okulların belirli bir süre, 15-20 gün online eğitim ile devam etmesi, vakalar azalınca tekrar açılması çok güzel bir önlem olabilir” dedi.

RAMAZAN’DA VAKALAR AZALIR

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan ise Ramazan ayında toplu bir şekilde bir araya gelinmesi durumunda vaka sayılarında azalma olabileceğini belirtti. Durumu değerlendiren Bilim Kurulu üyesi şunları söyledi:

“Nitekim rengi kırmızı olan illerimizde de hafta sonu kısıtlamaları başladı, akşam kısıtlamaları da halen devam ediyor. Virüsün yayılmasını istemiyorsak yapmamız gereken tek şey kalabalıkta bir araya gelmemek. Bu, hafta sonu için de ramazan ayı için de geçerli. Ramazan ayında, Cumhurbaşkanı’mız da söyledi, toplu iftarlardan, kalabalık olarak bir araya gelmekten kaçınmak gerekiyor. Toplu olarak bir araya gelmekten kaçındığımız takdirde virüs bulaşının da azalacağını söylemek mümkün”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir