GündemSağlık

Sağlık Bakanlığı tek tek açıkladı! Bu belirtileri yaşayanlar dikkat!

Sağlık Bakanlığı tarafından koronavirüs kapsamında çok önemli bir açıklama yaptı. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada aşılama programında şu ana kadar 18 milyonun üzerinde aşı uygulandığını ifade etti. Aynı zamanda aşı olduktan sonra görülebilecek yan etkiler ve sonrasında izlenmesi gereken yol haritası paylaşıldı.

Sağlık Bakanlığı aşılama çalışmalarına tüm hızıyla devam ederken, Covid-19 Aşısı Bilgilendirme Platformu vatandaşları bilgilendirmeye devam ediyor. Platform üzerinde uygulanan koronavirüs aşıları ile ilgili yeni veriler eklendi. buna göre aşı olduktan sonra vatandaşlarda sıkça görülebilen yan etiler açıklandı.

Sağlık Bakanlığı’nın resmi web sayfasında yer alan duyuruya göre görülebilecek yan etkiler şu şekilde aktarıldı:

AŞI UYGULANAN BÖLGEDE AĞRI/ŞİŞLİK/KIZARIKLIK

Aşı uygulanan kolunuza yüksekte olacak şekilde pozisyon veriniz. Soğuk uygulama yapınız. (Örnek: Soğuk suyla ıslatılmış bir havlunun aşı yapılan bölgeye uygulanması vb. Bu sırada cilde doğrudan buz temas ettirilmesinden kaçınılmalıdır.) Parasetamol içeren ağrı kesiciler kullanılabilir.

YORGUNLUK

İstirahat ediniz, yeterli sıvı aldığınızdan emin olunuz.

HAFİF ATEŞ, TİTREME

İstirahat ediniz, yeterli sıvı aldığınızdan emin olunuz, parasetamol içeren ağrı kesiciler kullanabilirsiniz.

BAŞ AĞRISI

Parasetamol içeren ağrı kesiciler kullanabilirsiniz.

KAS/EKLEM AĞRISI

İstirahat ediniz, yeterli sıvı aldığınızdan emin olunuz, parasetamol içeren ağrı kesiciler kullanabilirsiniz.

KUSMA, İSHAL

Bol sıvı takviyesi yapabilirsiniz, beslenmenizi ishal diyetine uygun olarak düzenleyebilirsiniz. Ağızdan sıvı ve gıda alınamayacak kadar kusma olması durumunda sıvı kaybı olabileceğinden sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Covid-19 aşısı uygulamasından sonra bunların dışında aşıyla ilişkili olabileceği düşünülen bir rahatsızlık hissedilmesi durumunda en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir