Gündem

Ramazan ayında “Tam Kapanma mı” yoksa “Kapanma mı” olacak? İşte cevabı!

Koronavirüs salgınında vaka sayılarının bir süredir 60 bin barajını zorlaması ve önümüzün Ramazan ayı olması sebebiyle, birtakım tedbir kararlarının alınması gerektiğini ortaya koydu. Yapılan açıklamalarda Ramazan ayında Türkiye’nin koronavirüs salgınında vaka sayılarının minimum seviyeye indirilmesi için yeni yasak ve kısıtlama kararlarının uygulanması bekleniyor.

Ancak bu süreçte vatandaşlar tam kapanma mı, yoksa kapanma mı olacağını merak ediyor. Konuyla ilgili gelen son bilgiye göre tam kapanma ve kapanma arasında ciddi derecede fark olduğunu ve Türkiye’nin riskli dönemlerde yaptığı uygulamaya “Kapanma” dediği öğrenildi. Aynı zamanda kulislerden gelen son bilgiye göre hükümetin “Kapanma” konusuna daha yakın olduğu aktarıldı.

6 AY ÖNCESİNE DÖNÜŞ SÖZ KONUSU

Vakaların her geçen gün rekor kırmasıyla birlikte, tam kapanmanın gelmesi bekleniyor. Bu kapsamda lokanta, kafe, restoran, spor salonları ve kuaför gibi çeşitli işletmeler için yeni kararların alınabileceği ifade edilirken, salgınla mücadelede 6 ay önceki kararların yeniden gündeme alınabileceği aktarıldı.

KARARLAR NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Geçtiğimiz hafta içinde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Bilim Kurulu yüz yüze görüşme düzenleyecekti. Toplantının başlamasına az bir süre kala toplanın ertelendiği ifade edildi. Aynı zamanda AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş tarafından yapılan açıklamada Pazartesi günü, koronavirüs salgını kapsamında Ramazan ayı içerisinde uygulanması planlanan kararların kamuoyu ile açıklanacağını belirtti. İşte Kurtulmuş’un yaptığı açıklama:

“Çok ağır bir tabloyla karşı karşıyayız. Vaka ve ölüm oranları arttı. Milletimizin tedbirlere uyması gerekiyor. Hiç şüphesi sağlık birinci sırada. Ekonominin de zor duruma düşmemesi için tedbirler almalıyız. Muhtemelen Ramazan ayı dolayısıyla bir takım ilave tedbirler ya da tavsiyeler olacaktır. Bu da pazartesi günü olacak olan Bakanlar Kurulu ile birlikte kamuoyuyla paylaşılacaktır”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir