GündemSağlık

Koronavirüs aşılarının yan etkisi ile ilgili flaş açıklama yapıldı!

Koronavirüs salgını tüm hızıyla devam ederken, dünya ülkeleri de salgını ülkelerinde kontrol altına almak adına aşılama çalışmalarına devam ediyor. Bu kapsamda ABD Hastalık Kontrol ve önleme Merkezi (CDC) tarafından aşıların yan etkilerine ilişkin flaş bir açıklama geldi.

Merkez tarafından yapılan araştırma sonucunda Moderna koronavirüs aşısının yan etkilerinin Pfizer ve BioNTech koronavirüs aşısından daha fazla olduğu ortaya konuldu. Konuyla ilgili araştırma 14 Aralık 2020 ve 28 Şubat 2021 tarihleri arasında koronavirüs aşısı olan kişiler arasında yapıldı.

İLK DOZDAN SONRA

Araştırmanın sonucuna göre ilk dozdan sonra Moderna aşısı olan kişilerin yüzde 74’ünde yan etki görüldüğü belirtilirken, BioNTech aşısında yan etki oranının yüzde 65,4 olduğu açıklandı.

İKİNCİ DOZDAN SONRA

İkinci doz Moderna aşısı olanların yüzde 82’sinde, Pfizer BioNTech aşısında yüzde 68,6’sında yan etki görüldüğü açıklandı.

Aşı olan kişiler, yan etki olarak genellikle aşı yapılan kolda hafif ağrı olduğunu belirtti. Aynı zamanda ikinci doz aşıdan sonra üşüşme ve hafif ateş gibi etkilerin de görüldüğü aktarıldı.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir