Gündem

Bu iller için tam kapanma çağrısı yapıldı! HES kodu ve PCR istenebilir!

Prof. Dr. Kemalettin Aydın, özellikle turizm kentleri için tam kapanma çağrısında bulundu. Aydın, yaptığı açıklamasında İzmir, Aydın, Muğla ve Antalya gibi illerde 10 – 15 günlük tam kapanma yapılabilir, diyerek, giriş çıkışlarda HES kodu ve PCR testi istenebileceğini belirtti.

Salgın her geçen gün daha da kontrol edilemez bir hal alıyor. Tüm Türkiye’nin gözü Pazartesi günü yapılacak olan Bilim Kurulu toplantısında çıkacak olan öneriler ve Salı günü alınarak olan koronavirüs yasaklarına çevrilmiş durumda.

BU İLLER İÇİN TAM KAPANMA ÇAĞRISI

Aydın, konuyla ilgili yaptığı açıklamasında “Turizm sezonunda yoğun hizmet verecek İzmir, Aydın, Muğla, Antalya gibi iller bir makro bakışla 4’lü, 5’li il potansiyelinde değerlendirilebilir. Buralarda 10-15 gün, ramazan süresince çok sıkı bir kapanma yapılabilir, rakamlar dip yaptırılabilir, sonra da o bölgelere giriş çıkışlarda HES kodu ve PCR istenebilir”

Özellikle kırmızı olarak belirtilen illerin içerisinde turizm sektörünün önemli illeri bulunuyor. İzmir’de artış gösteren vaka sayıları turizmcileri endişelendirilirken, turistlerin bu bölgelere akın etmesi bekleniyor. Bu kapsamda önemli değerlendirmelerde bulunan Aydın, “O nedenle de herkes kendine ait sorumluluğu yerine getirebilirse, herkes evin önünü süpürürse sokak temiz olur” dedi.

 

BİR KISIM KISITLAMALAR GELEBİLİR

Ülkemizde önümüzdeki dönemde birtakım kısıtlamalar olabileceğini belirten uzman isim şunları söyledi.

“Burada 3 şeye dikkat etmemiz lazım. Ramazanın kendisinin getirdiği ayrışma, uzaklaşma ya da sakin yaşam bir faktör. Kurallara uymak bir faktör. Diğer taraftan da bir kısım kısıtlamalar daha gelebilir mi, gelebilir. Örneğin; yaşa bağlı kısıtlamalar ya da kafe restoranın dışında açık olan internet kafeden tutunda sauna, futbol sahası gibi bir kısım kısıtlamalar gelebilir ve bu bütünleştirilir. Yani tam kapanma değil, ramazanın ilk 15 günü artırılan bir kısıtlama, ramazanın olağan seyri, bir de insanların da kurallara uymasının üçlüsüyle ramazanın ortalarına doğru Türkiye’nin belirli bir yönetilebilir düzeye doğru ilerlediğini göreceğiz”

TURİZM KENTLERİ İÇİN TAM KAPANMA ÖNERİSİ

Turizm kentleri için tam kapanma önerisinde bulunan Prof. Dr. Aydın, hemen hemen Türkiye’nin yüzde 90’ının kırmızı olduğunu belirterek, “Avrupa’da aşılarını tamamlayan ülkeler, örneğin İngiltere mayıs ayının ortalarında seyahat konusunda açıklama yapacak. Bugünden bakarsak İngiltere’nin seyahat açıklaması içerisinde Türkiye’nin olma ihtimali çok düşük. Türkiye’ye seyahat izni vermeyecek. Vermediği zaman siz İngiliz olarak gelebilirsiniz ama dönüşte 14 gün karantinaya alınacaksınız. Öyle olunca da gelmezsiniz. Turizm penceresinden bakarsak bizim önümüzdeki süreci yönetme adına tüm Türkiye’nin ve turizm bölgelerinin belirli bir rakamın altına inmesi gerekiyor. Belki aykırı bir öneri gibi gelebilir ama yoğun olan kentler ile beraber, turizminde yoğun hizmet vereceği İzmir, Aydın, Muğla, Antalya gibi iller bir makro bakışla 4’lü, 5’li il potansiyelinde değerlendirilebilir. Buralarda 10-15 gün, ramazan süresince çok sıkı bir kapanma yapılabilir. Orada rakamlar dip yaptırılabilir, sonra da o bölgelere giriş çıkışlarda HES kodu ve PCR istenebilir. Buna ‘tersten karantina’ diyorum. İyi olan bölgeyi koruma adına da karantina yapabilirsiniz. Biz karantinayı kötü olan bölgeyi kapatmak olarak yorumluyoruz ama ‘tersten karantina’ dediğimiz zamanda iyi olan bölgeyi de koruma yapabilirsiniz. Belki önümüzdeki günlerde böyle bir akıl tartışılabilir. Turizmin yoğun olacağı kentlerde belirli bir başarı elde edilerek onların tersten karantina ile korunması sağlanabilir ve önümüzdeki yaz döneminin turizm avantajı kaybedilmez” dedi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir