Gündem

Son dakika Bilim Kurulu öncesi Sağlık Bakanı Fahrettin Koca cevapladı! Ramazan’da ne olacak?

Tüm Türkiye’nin gözü bugün yapılacak Bilim Kurulu toplantısında. Geçtiğimiz hafta içinde yapılacak olan ancak 12 Nisan gününe ertelenen Bilim Kurulu toplantısı sonrasında çıkacak tavsiye kararları yarın düzenlenecek olan Kabine Toplantısında ele alınacak. Kabine Toplantısı sonrasında da Cumhurbaşkanı Erdoğan Ramazan’da alınacak koronavirüs kararlarını açıklayacak.

Ancak bugün Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya Bilim Kurulu toplantısı öncesinde Ramazan ayında ne olabileceği soruldu. Bakan Koca’nın önemli açıklamaları ve detaylar haberimizde..

ÇOCUKLAR, GENÇLER VE 65 YAŞ ÜSTÜ

Bakan Koca, pandemi ile ilgili görülen manzarayı anlattı. 65 yaş üstü vatandaşların maskeli ve mesafeli olduğunu ancak, çocukların ve gençlerin kurallara uymadıklarını ve özellikle ev bulaşlarının çok fazla arttığına değindi.

Basın mensuplarının ev içi bulaşlarını arttığını belirtmesine üzerine değerlendirmede bulunan Bakan Koca, ” Haklısınız. Ev içi bulaş çok arttı. Daha önce bir kişi ortalama 2.6 kişiye Kovid-19 virüsü bulaştırıyordu. Bu oran şu anda 4.7’ye kadar yükseldi.  Artış yüzde 80″ dedi.

RAMAZAN’I FIRSATA ÇEVİRELİM

Bu yıl Ramazan’da toplu sahur ve iftar gibi organizasyonlarının iptal edildiğini hatırlatan Bakan Koca, diyanet İşleri Başkanlığı’nın aldığı teravih namaz kararını hatırlatarak, yerinde bir karar olduğuna değindi. Ev içi bulaşlarına dikkat edilmesini söyleyen Koca, “Ramazan’da ev buluşmaları olmamalı. Herkese görev düşüyor. Aileler, komşular bu konuda birbirlerini uyarmalı. Ramazan’ı fırsata çevirmemiz lazım” açıklamasını yaptı.

ESNAF HAKLI

Basın mensupları, esnafın ve piyasada çalışanların durumunun zorda olduğunu ve kapatmayla ilgili soruları aktarınca Bakan Koca “Biliyorum” diyerek, şu ifadeleri kullandı:

” Esnafımız. Size bu konuda yakınanlar. Haklılar. Ama Kovid- 19 tablosu da bildiğiniz gibi. Ürkütücü. Ramazan ayı ile ilgili kuralları ve olması gerekenleri Sayın Cumhurbaşkanımız ifade ettiler”

VAKA SAYILARI ÇOK YOĞUN BİR ŞEKİLDE ARTIŞ GÖSTERİYOR

Vaka sayıların  yoğun bir şekilde artığını söyleyen Bakan Koca, açıklamasına şu şekilde devam etti:

” Daha önceleri. Bulaş böylesine yaygın değildi. Vaka sayısı hayli azalmıştı. Şimdi ise virüs değişime uğradı. Mutasyonlu virüste bulaşıcılık çok fazla.  Dikkat ederseniz vaka sayıları da çok yoğun bir şekilde artış gösteriyor.  Kasım ve Aralık ayları pikine göre, şimdi daha kısa zamanda, daha yoğun bir günlük artış tablosu ile karşı karşıyayız”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir