Sağlık

Koronavirüse yakalandığınız zaman sakın bunu yapmayın! Felaket olur!

Koronavirüs salgını her geçen gün daha da can sıkıcı bir boyuta ulaşıyor. Salgında hastaların yoğun bakım tedavisinde görevli olan Uzman Dr. Serpil Özsezgin yaptığı açıklamasında test sonucu pozitif olan kişilerin sıcak duş ve buharlı banyo yapmalarının felakete davetiye çıkardığını belirtti.

Özsezgin, yaptığı açıklamasında toplumda bu durumun çok fazla bilinmediğini ancak sıcak buharlı banyoların hastaların yoğun bakıma girme riskini artırdığını söyledi.

YOĞUN BAKIMA GİRME RİSKİ ARTIYOR

Yaptığı açıklamasında, “Toplumda pek bilinmiyor ancak koronavirüs hastalarının sıcak buharlı duş yaptıkları zaman hastalığı ağır geçirme ve yoğun bakıma girme risklerinin önemli ölçüde artıyor” ifadesini kullanan Özsezgin, konuyla ilgili şunları söyledi:

“Hastalığınızın ilk zamanlarında ‘Bir duş alayım, ter atayım’ düşüncesiyle eğer dikkat etmeden biraz sıcak suyla duş alınması sırasında, kendi soluğunuzdan dışarı çıkan virüsler, banyodaki sıcak hava ve buharın etkisi ile tekrar akciğerinize giriyor. Böylece farkında olmadan kendi kendinizi reenfekte ediyorsunuz. Bu da viral yükünüzü artırıp hastalığı ağır geçirmenize neden oluyor”

KORONAVİRÜSTE BU DURUM BÜYÜK RİSK İÇERİYOR

Uzman isim açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı:

“Birçok insan buhar banyosu ve sıcak duşu ile rahatlama olacağını, vücudun direnç kazanacağını düşünüyor ancak Kovid-19’da bu durum büyük risk içeriyor. Buharlı bir ortamda soluk alıp verme sırasında virüs yükünü kendi kendinize artışmış olursunuz. Kovid-19 hastası bir kişi ile yaşarken ayrı yataklarda uyunması mümkünse, ayrı banyo ve tuvaletin kullanılmasını öneriyoruz. Ortak yaşam alanı yerine bir odada izole olunması gerekiyor. Hastanın ateşi 38 dereceyi geçerse veya zorlu solunum durumunda mutlaka 112’nin aranarak yardım istenmesi gerekiyor”

KORONAVİRÜSTEN KORUNMA YÖNTEMLERİ

Dr. Özsezgin, koronavirüsten korunma yöntemlerini de ayrıntılı olarak şu şekilde anlattı:

“Evden çıkarken uzun kollu bir ceket giyilmesini öneriyoruz. Özellikle uzun saçlı bireylerin saçlarını toplaması, bilezik, küpe ve takı takılmaması çok önemli. Birçok kişi maskeyi evden çıktıktan sonra apartman boşluğunda takıyor bu da doğru bir davranış değil. Öksürme ve hapşırma sırasında daima dirseğin kullanılması gerekiyor. Hiçbir zaman ellerinizi yıkamadan önce yüzünüze, gözünüze ve burnunuza dokunmayın. Unutmayın, virüs elleriniz aracılığı ile burun veya gözden giriyor. Dışardan gelip eve girenlerin ayakkabılarını dışarıda çıkarmaları ve köpeğini gezdirenlerin mutlaka patilerini dezenfekte etmeden eve sokmamaları da korunma açısından önemli”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir