Gündem

Normalleşme kararından sonra aktif vaka sayısı 5 kat artarak 484 bine ulaştı!

Türkiye 1 Mart tarihi itibariyle kademeli olarak normalleşme adımları atmaya başladı. Ancak normalleşme ile birlikte kurallara tam olarak uyulmaması, salgında 3. pik dalgasının yaşanmasına neden oldu. Normalleşme kararından sonra aktif vaka sayısı tam 5 kat artarak 484 bin olduğu açıklandı.

Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı koronavirüs verilerini grafik haline getiren yazılımcı Zeki Berk, ülkedeki aktif vaka sayılarını da belirtti. Sadece son 40 gün içerisinde ciddi bir derecede artış yaşandığını ifade eden Berk, 1 Mart tarihinde aktif vaka sayısının 104 bin 660 olduğunu ifade ederken, 11 Nisan’da aktif vakanın 483 bin 661 olduğunu söyledi.

40 GÜNDE 5 BİNDEN FAZLA KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Açıklanan verilere göre 1 Mart 11 Nisan tarihleri arasında koronavirüs yüzünden hayatını kaybeden vatandaşların sayısı yüzde 18,51 oranında artarak  5 bin 301 olarak ifade edildi.

VAKA SAYILARI REKOR KIRDI

7 Nisan tarihinde 50 binin üzerinde olan günlük vaka sayıları 8 Nisan’da rekor kırdı. Sağlık Bakanlığı’nın açıklamış olduğu günlük verilere göre 8 Nisan’da 55 bin 941 vaka tespit edildi. Açıklanan bu veriler, bugüne kadar tespit edilen en yüksek vaka sayısı olarak kayıtlara geçti.

AKTİF VAKA SAYISI NEDİR?

Durum bu şekilde açıklanınca, aktif vaka sayısı nedir? açıklaması yapıldı. Aktif vaka koronavirüs teşhisi konulan ve tedavisi devam eden kişiler anlamına geliyor. Kişilerin tedavi süreçleri hastane ya da evde olabiliyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir