EğitimGündem

Eğitim İş Sendikası’ndan kötü haber! Normalleşmeden bu yana 26 öğretmen koronavirüsten hayatını kaybetti!

Türkiye 1 Mart tarihinden itibaren normalleşme adımları atmaya başladı. Ancak salgın sebebiyle her geçen gün vaka sayısı artarken, vatandaşlarımız da hayatlarını kaybetmeye devam ediyor. Konuyla ilgili Eğitim İş Sendikası tarafından yapılan açıklamada 1 Mart’tan bu yana 26 öğretmen koronavirüs sebebiyle hayatını kaybetti.

Eğitim İş Sendikası Genel Başkanı Orhan Yıldırım yaptığı açıklamasında, “Söyledikleri doğru ise 10-15 milyon aşı geldi ve öğretmenler ile eğitimciler aşılanmıyorsa o zaman bu aşılar kime yapılıyor” ifadesini kullandı.

“BÖYLE GİDERSE EĞİTİMCİLERİN HASTALANMA VE ÖLÜM ORANI ARTACAK”

Yıldırım, yaptığı açıklamasında pandemi başladığından bu yana 250’ye yakın eğitimcinin koronavirüsten hayatını kaybettiğini belirterek, şunları söyledi:

“Hastanelerde çok sık ‘bulaşıcı hastalık’ ya da ‘kalp durması’ gibi ölüm raporları düzenleniyor. Ama ‘virüs sebebiyle öldü’ denen öğretmen sayısı 26. Aşılanan öğretmen sayısı yüzde 7-8’lerde. Mutant virüs gençlere de bulaşıyor. Böyle giderse eğitimcilerin hastalanma ve ölüm oranı artacak” dedi.

Yıldırım, vaka ve ölümlerin önüne geçebilmek için eğitimcilerin bir an önce aşılanması gerektiğini vurguladı. Yıldırım “Söyledikleri doğru ise 10-15 milyon aşı geldi ve öğretmenler ile eğitimciler aşılanmıyorsa o zaman bu aşılar kime yapılıyor”

Açıklamasında elde net veriler olmadığını, söyleyen Yıldırım “Elimizde net veriler yok, MEB’e bunu sorduk ancak açıklamadı. Sağlık Bakanlığı da hangi meslek gruplarından ne kadar kayıbımız var bunu da açıklamadı” dedi.

YÜZ YÜZE EĞİTİMDE VAKA TABLOSU

Eğitim Sen’in açıkladığı Yüz Yüze Eğitimde Vaka Tablosuna göre, 15 Şubat-5 Mart’ta 95 öğretmende görülen vaka sayısı 6 katı, 97 öğrencide görülen vaka sayısı ise 10 katı aştı. 15 Şubat-5 Mart tarihlerinde 95 öğretmende görülen pozitif vaka ve temaslı sayısı, 5-12 Mart haftasında 141’e, 12-19 Mart haftasında 475’e, 19-26 Mart haftasında 669’a yükseldi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir