GündemSağlık

Bilim İnsanlarının en çok korktuğu Covid-21 virüsü ile karşı karşıyayız!

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. İftihar Köksal Habertürk ekranlarında canlı yayında, bilim insanlarının en çok korktuğu riski açıkladı. Köksal, şu anda 3 bin 900 civarında mutasyonlu virüs çeşidi olduğunu, eğer tam kapanmalı sokağa çıkma yasağı ile birlikte herkesin bir an önce aşı olmadığı takdirde bu mutasyonların birleşerek çok daha büyük ve yepyeni bir virüsün, Covid-21 virüsünün ortaya çıkabilme riski ile karşı karşıya olduğumuzu duyurdu. Türkiye’de ki vaka artışları ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulunan İftihar Köksal, yoğun bakımların dolduğunu, Covid olmayan hastaların yerlerinden refakat ederek yeni yoğun bakım servisleri açmaya çalıştıklarını belirtti. Hastanelerde yatacak yerin bile olmadığını vurgulayan Köksal, herkesi yakından ilgilendiren şu önemli açıklamalarda bulundu…

TAM KAPAMALI SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI

Bu süreç bir kısır döngü halinde devam ediyor ve vaka sayılarının giderek arttığını hep birlikte görüyoruz. Tabi ki burada kapanma derken sadece belirli iş yelerin kapanması olarak algılanmaması lazım. İnsanlarında evlerine kapanması lazım. Her ne olursa olsun insan hareketinin engellenmediği sürece bu salgının arttığını görüyoruz, biliyoruz. Tam kapamalı sokağa çıkma yasağı uygulanmadığı müddetçe bu iş bitmez. Ama bu tam kapanma ile birlikte aşıların tüm nüfusa da uygulanması gerekiyor. Yani, tam kapama tek başına bir çare değil. Aşı ve tam kapanma ikisi bir arada olması gerekiyor.

YOĞUN BAKIMLARI DOLULUK ORANLARI

Yoğun bakımlar Covid bakımlar ve Covid dışı bakımlar olarak ikiye ayrılmış olmasına rağmen Koronavirüs hastaları için habire normal yoğun bakım yataklarını daraltmak zorunda kalıyoruz. Bu çok tehlikeli bir şey. Yani değişik sebeplerle, Covid dışı sebeplerle yoğun bakımda kalanların haklarından fedakarlık ederek koronavirüs hastalarına yer açmaya çalışıyoruz. Ve yoğun bakımlar tamamen doldu. Hatta ben yoğun bakımların dolmasından daha öte bir şey söyleyeyim!.. Hastanelerde yatacak yer yok. Kovid hastaları için randevu vermek zorunda kalıyoruz. Yoğun bakımların dolmasından dolayı, durumu en fazla kritik olana öncelik veriyoruz. Yani hasta seçer duruma geldik. Ayrıca bu bekleyen hastalar beklerken daha kritik bir durum gelerek karşımıza geliyor. Bu bakımdan çok dikkat edilmesi lazım.

Aşılama gerçekten koruyor. Biz özellikle aşılanmış olan hastaları Covid-19 tanısı ile izliyoruz. Bu aşılananlar çok hafif bir şekilde atlatıyor bu hastalığı… Aşı yaptırmış olanlar korunuyor.

Şu anda yoğun bakımlar gençlerle dolmaya başladı bu mutasyonlu virüs yüzünden. Ve yoğun bakımlar aşılanmamış insanlardan oluşuyor. Aşı olanlardan yoğun bakımda yatan hastalar var ama bunlarda tek doz aşı yaptırmış kişiler.

MUTASYONLU YEPYENİ COVİD-21 VİRÜSÜ

Salgını bitirmek için aşıların hızlandırılarak devam etmesi lazım. Yani aşı hızının vaka sayısının üzerine çıkması lazım. Günlük vaka sayısı çok yüksek. O yüzden aşılanmanın da çok hızlanması gerekiyor. Aşılanmanın yanı sıra yine mesafe ve maskeye çok dikkat etmeliyiz. Çünkü bu mutasyonlu virüsler çok daha uzun süre ortalıkta kalıyorlar… Bu yeni virüsler sağının başlangıcında olan virüsler değiller bunlar… Tamamen mutasyona uğramış virüslerden bahs ediyoruz. Bu mutant virüsler çok bulaşıcı ve ulaştığında çok uzun süre devam ediyor. Çok fazla farklı farklı mutasyonlar var. Dün okuduğum bir çalışmada; şu ana kadar 3 bin 900 civarında mutasyon tespit edilmiş. Bütün bilim insanının korkusu; bu küçük küçük mutasyonların birleşerek büyük yepyeni bir Covid oluşması… Ki buna da sanırım Covid-21 virüsü derler… Yani bu ortalıkta dolaşan insanlar bizleri bu tehlikelerle karşı karşıya bırakıyor. Onun için bir an önce tam kapamalı sokağa çıkma yasağı ile birlikte çok hızlı bir şekilde aşı olmamız gerekiyor.