Ekonomi

Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün yüzde 51’i satılıyor! İmzalar atılmak üzere!

Gelen bir son dakika haberine göre 2021 yılının en büyük satışı kısa bir süre içerisinde gerçekleşecek. IC İçtaş, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Çevre Otoyolu’nun yüzde 51’lik satışı için Çinlilerle yürüttüğü anlaşmasının son aşamasına geldi.

Şirkete yakın kaynaklar tarafından yapılan açıklamada görüşmelerde son aşamaya gelindiği ifade edildi. Satışın da kısa süre içerisinde yapılabileceği aktarıldı. Yapılan açıklamaya göre bu satış Türkiye’ye son dönemlerde en büyük yabancı yatırımcı girişi olacağı belirtildi.

YAP İŞLET DEVRET MODELİ

Yavuz Sultan Selim- Kuzey Çevre Otoyolu, Osmangazi Köprüsü ve Gebze-Orhangazi- İzmir Otoyolu, Avrasya Tüneli, “Yap-İşlet-Devret” modeli olan YİD ile inşa edildi. Bu projeleri kullanan araçların geçiş ücretleri döviz olarak belirtilendi. Aynı zamanda bu proje kapsamında devlet, araç geçiş garantisi verdi. Araçların geçişi, belirtilen garanti sayısının altında kalması durumunda farkı devlet ödüyor.

SATIŞ İLK OLARAK 2019 YILINDA GÜNDEME GELDİ

Kuzey Çevre Otoyolu ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün yüzde 51’lik satışı ilk defa 2018 yılının son dönemlerinde gündemde gelmişti. Yapılan açıklamada Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu’nun yüzde 51’ini 688.5 milyon dolara alınacağı bilgisi kamuoyu ile paylaşıldı.

SALGIN SEBEBİYLE UZADI

Çinliler ile yapılan görüşme koronavirüs salgını sebebiyle durma noktasına geldi. Salgının dünyaya yayıldığı 2020 yılının ilk yarısında planlanan görüşmeler yapılamadı, takvim uzadı.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir