Bilim, Teknoloji

Herkesi yakından ilgilendiriyor! Artık “Unutulma Hakkı” kullanılabilecek! Unutulma Hakkı nedir?

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan tarafından herkesi ilgilendiren önemli bir açıklama yapıldı. Bakan Yardımcısı Sayan, yaptığı açıklamasında artık vatandaşların “Unutulma Hakkı”nı kullanabileceklerini belirtti. Peki, unutulma hakkı nedir? Detaylar haberimizde..

Bakan Yardımcısı Sayan, 1 Ekim 2020 tarihinde yürürlüğe giren 7235 sayılı Kanun çerçevesinde vatandaşların artık Unutulma Hakkı’nı kullanabileceklerini duyurdu. Bu kapsamda vatandaşlar isimleri ile ilgili çıkan haber, video, fotoğraf gibi çeşitli bilgileri ve belgeleri dilekçe vererek internet arama sonuçlarından kaldırabilecek.

UNUTULMA HAKKI NEDİR?

Herkesi yakından ilgilendiren Unutulma Hakkın ile ilgili Bakan Yardımcısı Sayan sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yaptı. Yapılan açıklamada vatandaşların bu hakkı artık kullanabileceğini belirterek, şunları söyledi:

“Avrupa ülkelerinde normatif olan unutulma hakkının vatandaşlarımız içinde uygulanması için büyük bir mücadele verdik. 1 Ekim 2020 tarihinde yürürlüğe giren 7253 sayılı kanun çerçevesinde, vatandaşlarımız artık ‘Unutulma Hakkı’nı kullanabilecekler. Peki unutulma hakkı nedir? Kişilerin ya da kurumların internet aramaları sonuçlarında isimleriyle ilgili çıkan haber, fotoğraf, video, bilgi ve belge gibi verilerin artık internet arama sonuçlarında olmasını istememe hakkıdır. Unutulma Hakkı; Dijital hafızada yer alan geçmişte yaşanılan olumsuz olayların bir süre sonra unutulmasını, başkalarının bilmesini istemediği kişisel verilerin silinmesini ve yayılmasının önlenmesini sağlıyor”

BAŞVURULAR DİLEKÇE İLE YAPILACAK

Unutulma hakkını kullanmak isteyen vatandaşlar başvurularını dilekçe ile yapılabilecek. Kişilik hakları ihlal edilen vatandaşlar sulh ceza hakimliğine dilekçe ile başvuruda bulunabilecek. Sayan açıklamasının devamında, “Böylece hakimler, başvuranın adının, ihlale konu internet adresleriyle ilişkilendirilmemesine (unutulma hakkı) karar verilebilecek. İnternet şirketleri, Avrupa adli makamları ve vatandaşlarına nasıl hizmet veriyorlarsa, bu ülkeye de öyle hizmet edecekler. Bu doğrultuda çalışmalarımıza devam edeceğiz” ifadesini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir