Ekonomi

İkinci el araç satışlarında artış başladı!

Koronavirüs salgını ve çip krizi sebebiyle uzmanlar yaklaşık 1 aydır 2. el araç fiyatlarının artacağını ısrarla ifade ediyordu. Bugün gelen bilgiye göre ikinci el araç pazarında satışlar Mart ayında Şubat ayına göre yüzde 48 oranında artış gösterdi.

Açıklanan son verilere göre Türkiye’de ikinci el online bine ve ticari araç pazarında geçen ayki satışlar, Şubat ayına kıyasla ortalama yüzde 48 oranında artış gösterdi.İlandan tamamen kaldırılan ve satış olduğu kabul edilen araçların sayısı 182 bin 731 olarak açıklandı.

İLANDAKİ ARAÇLARIN YÜZDE 54’Ü SATILDI

Geçtiğimiz ay ikinci el araçların online binek ve hafif ticari pazarında ilana çıkan araçların sayısı 2020 yılının aynı dönemine göre yüzde 105 bir önceki aya göre ise yüzde 11 oranında artış gösterdi.

Bu kapsamda Mart ayında ilana çıkan araçların yüzde 54’ü satıldı.

EN ÇOK SATIŞ OLAN ARAÇ

Segment olarak ele alındığı zaman geçen ay pazarın lideri olan segment C segmenti oldu. C segmentinden sonra en fazla satış B segmentinde görüldü. En fazla artışın C-SUV segmentinde yaşandığı belirtildi.

İLANLARI KALDIRIP YENİDEN YÜKLÜYORLAR

Online araç satış platformlarında ikinci el araç satışı yapacak olanlar, iki sebeple ilandaki araçlarını geri çekiyor. Bunlardan biri pazardaki aynı segmentteki araçlarla yapılan kıyas sonucunda fiyatlar düzenlenerek yeniden yükleniyor.

Bir diğer sebep, kurumlar yükledikleri araçları kaldırarak, yeniden satacağı aracı yayınlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir