Ekonomi

Altın alım satımında yeni dönem resmen başladı! Karar Resmi Gazete’de yayımlandı!

Ticaret Bakanlığı altın alım satımında yeni döneme resmen başladı. Pek çok kişiyi yakından ilgilendiren karar bugün Resmi Gazete’de yayımlandı. Artık yetki belgesi olmayanlar satış yapamayacak. Kuyumculuk sadece yetki belgesine sahip olan işletmeler tarafından yapılabilecek. Detaylar haberimizde

Yatırım yapmak isteyenler ilk tercihlerinden biri olan altın fiyatlarında hareketlilik devam ederken, kuyumculuk sektöründe yeni bir dönem başladığı duyuruldu. Ticaret Bakanlığı alınan yeni kararı duyurdu. Birçok kişinin mağduriyet yaşamaması için yönetmelikte değişiklik yapıldı.

RESMİ GAZETE’DE YER ALDI

Ticaret Bakanlığı konu ile ilgili kararı Resmi Gazete yayımladı. Yönetmeliğin amacı kuyum ticaretine ilişkin usul ve esasları düzenlemek olduğu aktarıldı. Yayımlanan yetki belgesi, her bir kuyum işletmesi için ayrı ayrı düzenlenecek ve devredilmeyecek.

YETKİ BELGESİNE EK OLARAK

Ticari işletme adına düzenlenen yetki belgesine ek olarak MERSSİS numarası, kayıtlı işletme adı, ESBİS’e kayıtlı olan işletme adı ve adresle işletme sahibinin adı, soyadı ve T.C. kimlik numarası gibi çeşitli bilgilerin yer alması gerekiyor.

SADECE YETKİ BELGESİ OLANLAR YAPABİLECEK

Kuyumculuk artık bundan sonra sadece yetki belgesi olan kişiler tarafından yapılabilecek. Belge, kuyum işletmesinin olduğu yerdeki il müdürlüğü tarafından Bilgi Sistemi üzerinden verilecek, iptal edilebilecek.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir