Gündem

Yeni alınan tedbir kararlarına tepkiler büyüyor!

Türkiye geneli alınan 14 günlük sokağa çıkma kısıtlamaları ile birlikte kapatılan iş yerleri, 65 yaş ve üstü ile 18 yaş altındakilere getirilen saat kısıtlamaları tepkilere neden oldu. Tepkinin nedeni ise destek yardımı sağlanmadan kapatılan iş yerleri ve aşı olmasına rağmen eve kapatılan 65 yaş üstü vatandaşlar için uygulanan saat sınırlamaları…

Aşı olmayanların dışarıda, aşı olanların içeride olması, alınan tedbir kararlarını tartışmaya açarken, tedbirlerin yetersiz olduğunu savunan bilim insanlarından Prof. Dr. Mehmet Ceylan ise; salgını bitirmek için 28 gün tam kapamalı sokağa çıkma yasağı ile birlikte nüfusun en az 70-77’lik kısmının aşı olması gerektiğini belirtti. Bu iki şartın yerine getirilmediği takdirde salgının asla bitmeyeceğini belirten Ceylan, salgın sürecinin uzaması ile birlikte çok daha tehlikeli mutasyonlu virüslerin ortaya çıkabileceğine dikkat çekti.

Gazeteci Yazar Yılmaz Özdil ise tepkisini ‘’15 gün önce ‘destan yazdık diyen hükümet bugün yeni tedbir kararları alıyorlar… Ama aldıkları tedbir kararları 65 yaş ve üzerine yönelik. Kafayı takmışlar 65 yasağına. Dünyada 65 yaş yasağını bizden başka uygulayan ülke yok!.. Kim çıkardı bunu? Cevap yok. Dünyanın en saçma kararları…

15 milyon kişi Covid oldu. Bugün Afrika’dan Avusturalya’ya dünyada Türkiye’den daha fazla Covid vakasına sahip ülke yok nüfusa oranladığımızda.’’ Sözleri ile dile getirirken diğer yndan Mehmet Tezcan: ‘’Kuaförler açık tenis kortları kapalı… İktidarın mesafe anlayışı süper!..’’ sözleri ile kararlarda ki çelişkileri dile getirdi.

Salgına rağmen kapalı salonlarda lebalep dolu AKP kongrelerinin yapılmasının vaka artışlarına neden olduğunu iddia eden CHP’li Özgür Özel, aşı bekleyen onca vatandaşımız varken 150 bin doz aşının Libya’ya gönderilmesine tepki gösterdi.

İki haftalık sokağa çıkma kısıtlaması bugün başlıyor! Kısıtlama genelgesinin tüm ayrıntıları belli oldu

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir