Eğitim

Aşılar yaygınlaşmadan yüz yüze eğitimlerin yapılmaması çağrısı!

29 Mart-4 Nisan haftasında Amasya Gümüşhacıköy’de 1 öğretmenimiz, Kahramanmaraş Onikişubat’da 2 öğretmenimiz, Kırıkkale’de 1 memur personelimiz, Şanlıurfa Karaköprü’de 1 öğretmenimiz, İstanbul Kartal’da 1 öğretmenimiz vefat etti. 5 Nisan-11 Nisan döneminde Osmaniye’de 2 öğretmenimiz, Kırklareli Keşan’da 1 öğretmenimiz, Nevşehir’de 1 öğretmenimiz, İstanbul Büyükçekmece’de 1 öğretmenimiz, İstanbul Bakırköy’de 1 öğretmenimiz, Kastamonu’da 1 yardımcı personelimiz, Ordu Altınordu’da da 1 öğretmenimiz vefat etti. Salgın yüzünden ölen öğretmenlerimize dikkat çeken İYİ Parti Milletvekili Fahrettin Yokuş, aşı uygulamalarının yayınlaşmadan okulların yüz yüze eğitime açılmaması gerektiğini belirtti. Konu ile ilgili açıklama yapan Yokuş şöyle dedi;

”Bu ölümlerin yaşanmasını istemiyorsak Millî Eğitim Bakanlığı gerekli önlemleri bir an önce almalı ve aşı yaygınlaşmadan eğitim öğretime başlamamalıdır diyorum, hepinizi saygıyla selamlıyorum” dedi.

EĞİTİM-İŞ Sendikası da diyor ki: “Aşılama tamamlanıncaya kadar yüz yüze eğitime ara verilmeli, önce öğretmenler aşılanmalı, ondan sonra eğitim devam etmeli.” Ama dinleyen kim?

Yine, TÜRK EĞİTİM-SEN Genel Başkanı diyor ki: “Temel eğitimin temeli olan okul öncesi eğitime kreş ya da gündüz bakımevi muamelesi yapmaktan ne zaman vazgeçeceksiniz? Salgın tedbirleri kapsamında okul öncesi 8 ve 12’nci sınıflar hariç tüm kademelerde uzaktan eğitime geçildi. Sosyal mesafenin mümkün olmadığı okul öncesi sınıflarda inatla yüz yüze eğitime devam etmenin mantığı nedir? Yüz yüze eğitimin sürdürülebilmesi için olması gereken şey, öğretmenlerin, eğitim çalışanlarının aşılanması.”

Bütün sendikalar, eğitim sendikaları aynı noktada birleşiyorlar fakat tabii, iktidarımız alışkın ya, her şeyi kendisi bilir onlarla iş birliği yapmak yerine “Ben bilirim, ben her şeyin en iyisini yaparım.” anlayışıyla eğitimi yönetiyorlar. Bugün geldiğimiz nokta, maalesef şudur: Bugün, 1 Marttan bu yana resmî rakamlara göre, 26 öğretmenimiz maalesef salgın nedeniyle vefat etmiştir. Her şeyden önemlisi, öğretmenlerimizin sadece yüzde 10’unu aşılayabilmişiz ama ne acıdır ki aşı yokluğundan öğretmenlerimiz aşılanamazken biz Libya’ya aşı hibe ediyoruz. Allah aşkına, bunu anlatın bakalım öğretmenlerimize, anlatın bakalım velilerimize ama anlatamazsınız.

Sürem bitmek üzere ve diyorum ki eğitim çalışanları sendikalarıyla el ele verseniz, eğitimi birlikte yönetseniz, sorunları birlikte çözseniz, pandemiyle birlikte mücadele etseniz ne olur? Hiçbir şey olmaz, sonuçta siz kazanırsınız, Türkiye kazanır ama nerede o iş birliği!

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir