Genel

Türkiye vaka artışında dünya birincisi oldu!

Mutasyon nedeniyle korona salgınında vaka sayısı son günlerde dikkat çeken bir artış yaşıyor. 14 Nisan koronavirüs tablosunda vaka ve ölü sayısı açıklandı. Türkiye vaka artışında resmen dünya birincisi oldu! İşte, bugünkü güncel tablo…

14 NİSAN KORONAVİRÜS TABLOSU AÇIKLANDI

Bakanlıkça yayımlanan tabloda salgın sürecinde önemli olan başlıklara yer veriliyor. Vatandaşlar, her geçen gün pandeminin seyrini gözler önüne seren koronavirüs tablosunu sorguluyor. 14 Nisan koronavirüs tablosunda 62.797 yeni vaka yer aldı. 279 kişi vefat etti.

Vaka artışları ile ilgili mecliste açıklama yapan Isparta Milletvekili Aylin Cesur, güncel vaka tablosu ile ilgili çok çarpıcı değerlendirmelerde bulundu. Cesur şu açıklamaları yaptı;

Varyantlar ülkesi hâline gelen bir Türkiye

1 Mart 2021 kontrolsüz normalleşmenin başlangıç tarihi ve Türkiye için de kırmızı mart. Şubat ayı lebalep kongrelerle, davullu zurnalı eğlencelerle dolu bir ay, tabii, içine eğlenmeyi sindirebilenlere ve fatura vatandaşın. Mutant varyantlar ülkesi hâline gelen bir Türkiye.

Salgın yükselişe geçti diye uyardık, zamanı değil dedik ancak ülke kontrolsüz bir normalleşmeye sokuldu. Bu eğer kongre kılıfı değildiyse öyle idiyse ayıp ve suç, eğer değil de düşünülemediyse bunun adı basiretsizlik. Türkiye kırmızıya boyandı. “Bundan önce de yanlışlar oldu, bu da geçer yahu.” filan denildiyse eğer -bunu da diyemez sorumlular çünkü artık onların üçüncü dalga madalyası boyunlarına asıldı- 1 Marttan bugüne kırk beş gün geçti ve ilk vakadan beri 398 günde görülen coronavirüs vakalarının üçte 1’i, ölümlerinin beşte 1’i bu kırk beş günde görüldü. İşte, madalya bundan takıldı.

Son iki haftada artan vaka artışları

Son iki haftada 722 bin yeni vaka, 3.070 yeni ölüm var, milyon kişiye düşen vakada 701 vakayla açık ara dünya birincisiyiz, ülkemizdeki vakaların yüzde 85’i mutant virüsü artık. 1 Marttan bu yana günlük vaka 6 kat, ölüm 4 kat, aktif vaka 5 kat, yeni hasta 4 kat, ağır hasta 2 kat, test pozitifliği 2 kat arttı. Günlük ölüm 66’ydı, şimdi 273 ancak ne hikmetse dünyada ölüm oranı yüzde 3, bizde yüzde 1. 100 bin olan aktif vaka artık yarım milyon yani 500 bin insan sokakta bunu bulaştırıyor ve bu da şu demek: Huzur aradığımız -hani mübarek ramazan ayı var ya- ramazan ayı sonuna kadar 15 bin kişi daha bu hastalıktan ölecek.

Vakalarda 59 bindeyiz ama zirve kaç belli değil, yoğun bakım servislerine yedi, on gün içinde yansıyacak. Hastanelerden “Artık dolu, sadece ağır hastaları alıyoruz, diğerleri sırada.” sesleri yükseliyor ve kim sorumlu bundan? Eğer “Bundan 84 milyon sorumlu.” derseniz ayıp olur, ayıp olur ve millet unutmaz; demeyin bunu. “Sizi getirdik ve sorumlusu biziz, göndeririz.” demesini de bilir işte o millet günü geldiğinde; bunun altını çiziyorum.

İngiltere örneği

Ülkeyi bilimle değil, keyfe göre yönetmeyi unutmaz, restoranları kapatırken yaptığımız kongreleri unutmaz. Bizle aynı anda ama bilimsel göstergeleri takip eden bir İngiltere var örnek olarak önümüzde, kademeli normalleşti ve artık normal hayata dönüyor, hızla aşılamasını yaptı ve her gün bir uçak dolusu insan ölüyorken ülkemizde, yüz binlerce insanımız yoksullukla cebelleşiyorken dün tedbirler haybeye artırılmış; “haybeye” diyorum ben bu artırılanlara. “Geçen baharki gibi azalır nasıl olsa.” filan diye düşünerek yapılmış belli ki ama maalesef sökmez bu defa; geçen baharda günde 5 bin vaka vardı, şimdi 60 bin vaka; üstelik dolaşan virüs de mutant.

Yapılacak belli arkadaşlar: Vatandaşa vereceksiniz parasını, hak ettiği, o yıllarca kesilen vergilerinin parasını ve kapatacaksınız ülkeyi dört hafta; doktor olarak söylüyorum bunu. 120 bin esnaf kepenk kapattı, esnaf bitti; bir madalya da buradan size. Kısa çalışma ödeneklerini kaldırdınız, 17 Mayısta ücretsiz izin bitecek; işçiyi bitirdiniz, çiftçi zaten yıllardır bitiyordu sayenizde, turizmci kalmıştı, o da şimdi, bugün bu kararlarla tamam. Yani sonbaharda dünya eskiye dönerken biz hayattaysak eğer tabii Mevlâna’nın dediğini diyeceğiz: “Sanmasınlar yıkıldık, sanmasınlar çöktük; bir başka bahar için sadece yaprak döktük.” ama yaprak değil ölenler, canlarımız.

Aşılamadan söz etmesek olmaz, demin sayın vekil söyledi, aşılamada çok kötü bir durumdayız ve ancak 2022 Ağustosunda tamamlanırız bu hızla; bir madalya da oradan size. Yani aşıyla da kurtulamayız. Bir madalya da oradan alınca, madalyalar gelince… Liyakat sahibi olanlara veriliyor, siz bunu fazlasıyla hak ettiniz ama bu madalyalar beceriksizlik, basiretsizlik ve vurdumduymazlık madalyası.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir