GündemSağlık

Bakan Koca duyurdu! Aşı olmaya çekinenler için yeni dönem!

Tüm Türkiye’de aşılama çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Ancak geçtiğimiz günlerde hem Cumhurbaşkanı Erdoğan hem de Sağlık Bakanı Koca, hakları olmasına rağmen bazı grupların aşı olmadığını duyurmuştu. Bunun üzerine Bakan Koca aşı olmaya çekinenler için yeni dönemin başladığını duyurdu.

Aşı olmaya çekinenler için ikna timleri geliyor. Vatandaşları ikna etmek için timlerin hazırlandığını ve aile hekimleri öncülüğünde aşı hakkını kullanmayanların evlerine giderek tavsiyelerde bulunacak. Bu çalışma sayesinde aşı yaptırmaya grubun azalmasının hedeflendiği belirtildi.

Bakan Koca, açıklamasında Haziran ayı sonuna kadar 40 yaş ve üzerindeki herkesin aşılanacağını da belirtti.

EV EV GEZİP ANLATACAKLAR

Hakları omasına rağmen sağlık çalışanlarının yüzde 14’ü, 65 yaş üstünün yüzde 23,6’si halen aşı olmadı. Bunun üzerine açıklama yapan Bakan Koca, “Sağlık çalışanlarının yüzde 14’ü, 65 yaş üstünün yüzde 23.6’sı halen aşı yaptırmadı. Aşı yaptırmayanların ikna edilmesi ve aşı olmalarını sağlamak için ikna ekibi kuracağız. Aile hekimleri öncülüğünde aşı hakkı olup da aşısını yaptırmayanların evlerine gidilerek, aşı olmaları konusunda tavsiyede bulunacağız, teşvik edeceğiz. Böylece aşılarını yaptırmayanların neden aşı olmadıklarını öğreneceğiz”

NEDEN AŞI YAPTIRMADIKLARI SORULACAK

İkna timleri, aşı olmayan vatandaşların evlerine giderek, neden aşı haklarını kullanmadıkları sorulacak. Çekincesi olanlar için aşının koruyuculuğu hakkında bilgi verilecek. Bu çalışma sayesinde toplumda aşı yaptıranların oranının artırılması hedefleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir