Gündem

Alınan kararlar 2 hafta içerisinde vakaları düşürmezse alınması planlanan yeni karar açıklandı!

Türkiye 2. Ramazanı’nı da koronavirüs salgını gölgesinde geçiriyor. Salgının resmen rekor kırması üzerine bu hafta yeni kararlar alındı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’da Kabine Toplantısı sonrasında alınan bu tedbirlerin vaka sayılarını düşürmede etkili olmaması durumunda yeni kararların alınacağını duyurmuştu.

Konuyla ilgili Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan 2 haftalık kararda amacın vaka sayısını 50 binin altına düşürmek olduğunu ifade etti.

HANGİ KARARLAR ALINMIŞTI?

Ramazan ayının ilk 2 haftasında kısmi kapanma kararı uygulanacak. Restoranlar paket servisle hizmet verecekken, kafe, çay bahçesi ve çay ocağı, spor salonları ve güzellik merkezleri gibi çeşitli mekanlar kapatıldı.

Okullarda ise  8, 12 ve okul öncesi kademeler yüz yüze eğitime devam ederken, diğer bütün sınıflar online eğitime geçiş yaptı.

Sokağa çıkma yasağının saati hafta içi 19.00 – 05.00 arasında uygulanacak olup, hafta sonu yasak aynı şekilde devam edecek.

VAKALAR DÜŞMEZSE GELECEK TEDBİRLER

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, 2 haftalık süreç içerisinde vakaların istenilen şekilde düşmemesi durumunda alınacak tedbirleri şu şekilde belirtti:

“Vakalar düşmezse bundan bir sonraki aşama AVM’lerin, kuaför, berber salonlarının kapatılması, okula giden çocukların (8 ve 12’nci sınıflar ile okul öncesi) artık hiçbirinin okula gitmemesi, özel sektör ve kamuda çalışma ile ilgili kısıtlamanın iyice arttırılması gibi bileşenler söz konusu olabilir”

ÖNCE 50, SONRA 40 BİN

Vaka sayılarını önce 50 bin, sonra da 40 binin altına düşürmenin hedeflenmesi gerektiğini belirten İlhan, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Şimdiki beklentimiz 15 gün sonra öncelikli olarak vakalar 50 binin altına düşmeli, sonra 40 binin altı gibi rakamları beklemek mümkün. Kısıtlama olunca etkisi ancak 7-14 gün arasında ortaya çıkıyor. Vatandaşlarımızın kurallara uyması ile birlikte bu mümkün. Aynı zamanda 65 yaş üzeri 4 kişiden birisi aşısını olmadı. Bunların da yapılmasıyla beraber daha aşağıya gitmek mümkün; önce 50 bini, sonra 40 bini hedef belirlemek gerekiyor; ulaşılabilir hedefler seçmek gerekiyor ki onu gerçekleştirince devamında ona göre yol almak için”

BİR SONRAKİ KARAR AVM, KUAFÖR VE BERBERLER

Dr. Necmi İlhan, vaka sayılarının istenilen seviyeye düşmemesi durumunda, alınabilecek yeni kararlarla ilgili şunları söyledi:

“Bundan önce bu deneyimlerimizi hep beraber yaşadık. Bundan bir sonraki aşama AVM’lerin kapatılması, kuaför, berber salonlarının kapatılması, okula giden çocukların artık hiçbirinin okula gitmemesi, özel sektör ve kamuda çalışma ile ilgili kısıtlamanın iyice arttırılması gibi bileşenler söz konusu olabilir. Mevcut kısıtlamalar hepimizin faydası için, hepimizin gayret göstermesi gerekiyor. Kurallara uymazsak, nisan-mayıs ayında hiç istemediğimiz zamanlarda yaşadığımız durumlara gelebiliriz, yine kayıplarımız çok fazla miktarda artabilir. Hepimizi kurallara uyma konusunda gayrete davet etmek istiyorum. Artık hepimiz gördü, kurallara uyulduğu takdirde vaka sayımız azalıyor ve günlük hayatımıza daha çok dönüyoruz. Diyelim ki kurallara uyduk vaka sayımız 15 gün sonra ya da 1 ay sonra 10 binin altını gördü. O zaman da biz temkinli olmalıyız, kurallara uyma konusunda gayret etmeliyiz, aşımızı yine olmamız gerekiyor ki tekrar bu günlere gelmeyelim. Deyim yerindeyse koronavirüsle yaşamaya alışmamız gerekiyor”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir