Gündem

Çok kritik 2 hafta! Ağır hasta sayısı 5 bin olursa daha sert tedbirler geliyor!

Salgında Türkiye çok önemli bir noktada. Açıklanan her yeni vaka ve vefat sayıları günden güne rekor kırmaya devam ediyor. Ramazan ayının ilk 2 haftasında uygulanan kısmi tam kapanma ile vaka sayılarının düşmesi hedefleniyor. Ancak ağır hasta sayısının 5 bine ulaşması durumunda çok daha ağır ve sert tedbirlerin geleceği ifade edildi.

Ramazan ayında vaka sayılarının düşürülmesi adına bu hafta içinde uygulanmaya başlanan 2 haftalık kısmi kapanma kararı alındı. Bu 2 haftalık kararla, vaka sayılarının yüzde 50 gerilemesi, 30 gün içerisinde de 20 binin altına inmesi bekleniyor.

ALINAN TEDBİRLER BİLİM KURULUNU TATMİN ETMEDİ

Vaka sayılarını kontrol etmek adına alınan tedbirler, bazı Bilim Kurulu Üyelerini tatmin etmedi. Yapılan değerlendirmelere göre kararların sonuçları pek çok açıdan incelenecek. Olumlu sonuçların ise ilk 10 gün içerisinde gelmesi bekleniyor. Ancak asıl veriler, değerlendirmenin bir daha yapılacağı 2 hafta sonra gelecek. Tedbirlerle verilerin düşüp düşmediği görülecek.

5 BİNE ÇIKMASI DURUMUNDA

Düzenlenen toplantıda vaka sayılarının 20 binlere kadar düşürülmesi durumunda, salgının daha kontrol altına alınabileceği belirtildi. İki hafta sonra veriler istenilen şekilde gelirse, tedbirler Ramazan ayının sonuna kadar devam edecek ve bayram için ayrı bir değerlendirme yapılacağı belirtiliyor.

Ancak ağır hasta sayısının Kasım ve Aralık ayında olduğu gibi 5 binli rakamları bulması durumunda çok daha ağır tedbirlerin gündemde olacağı aktarıldı.

YOĞUN BAKIMA EN ÇOK YATANLAR

Elde edilen son verilere göre son dönemlerde yoğun bakıma en çok başvuranlar aşı yaptırmamış genç ve orta kesim olduğu belirtildi. Hastalığa yakalananların özellikle 40 – 50 yaş grubunda yoğunlaştığı ifade edildi. Aşı yaptırdığı halde hastalananların da ilk dozu yaptıranlar olduğu bilgisi ifade edildi. Ancak aşı yaptıranların daha hafif belirtiler gösterdiği ve yoğun bakıma daha az ihtiyaç duyduğu belirtiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir