Ekonomi

Karar Resmi Gazete’de yayımlandı! Artık 54 bin 555 TL cezası olacak!

Gıda ve yemde taklit ve tağşiş yapan işletmelere bundan sonra para cezası kesilecek. Konuyla ilgili Tarım ve Orman Bakanlığı harekete geçerek, yeni bir yönetmelik hazırladı. Hazırlanan yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre firmaların yıllık gayrisafi gelirlerinin yüzde 1’i kadar ceza kesilecek.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın hazırladığı Gıda ve Yemlerde Taklit ve Tağşiş Fiili ve İdari Para Cezalarının Hesaplanmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

EN AZ 54 BİN 554 TL CEZA ÖDENECEK!

Buna göre eğer 3 yıl içerisinde gıda ve yemde 2 defa yapılırsa, firma hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunulacak. Kesilen ilk cezanın en üst miktarı 545 bin 550 TL olurken, en az 54 bin 554 TL ceza kesilebilecek.

Cezaların miktarı ise her yıl yeniden düzenlenerek hesaplanacak. Resmi Gazete’de yayımlanan karar ve detaylar şu şekilde..

RESMİ GAZETE’DE YAYIMLANAN KARAR

Taklit veya tağşiş fiilinin;

a) Üreten veya ithal eden gıda veya yem işletmecileri tarafından işlenmesi halinde;

1) İlk ihlalde elli dört bin beş yüz elli beş Türk Lirasından az olmamak ve beş yüz kırk beş bin beş yüz elli Türk Lirasını aşmamak kaydıyla yıllık gayri safi gelirlerinin yüzde biri oranında idari para cezası uygulanır.

2) Fiili üç yıl içerisinde birinci kez tekrarlaması durumunda yüz dokuz bin yüz on Türk Lirasından az olmamak ve bir milyon doksan bir bin yüz Türk Lirasını aşmamak kaydıyla yıllık gayri safi gelirlerinin yüze biri oranında idari para cezası uygulanır.

3) Fiilin üç yıl içerisinde ikinci kez tekrarlaması durumunda Kanunun 40 ıncı maddesinin birinci fıkrasının (l) bendi gereği işlem yapılmak üzere Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir