Ekonomi

Akaryakıt, tütün ve alkol ürünlerinde yeni dönem! Teklif Meclis’e geldi!

Gelen bir son dakika haberine göre AK Parti Milletvekilleri akaryakıt, tütün ve alkol ürünleri için teminat siteminin uygulaması için gerekli olan düzenlemeyi içeren kanun teklifini Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sundu.

Bütün akaryakıt ürünlerinde tütün ve alkol ürünlerinde teminatlı uygulama dönemine geçiliyor. Bu kapsamda ilk defa yapacak tesislerden 10 milyon TL, işini sürdürenlerden de 10 milyon TL’ye kadar geçmiş yılın cirosu üzerinden yüzde 1 oran kadar teminat alınacak.

TBMM’YE SUNULDU

AK Parti, Vergi Usül Kanunu, Petrol Piyasası Kanunu, Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu ve Sıvılaştırılmış Petrol Gazları Kanunu’nda çeşitli düzenlemeler yaparak, TBMM’ye kanun teklifini sundu.

25 BİN TL’DEN 1 MİLYON TL’YE KADAR CEZA VERİLMESİ ÖNGÖRÜLÜYOR

Teminat yatırmayan bu alanlar için 25 bin TL’den 1 milyon TL’ye kadar ceza verilmesi öngörülüyor. Aynı zamanda teminatın verilmemesi halinde faaliyet izinin verilmemesi de ayrı bir tedbir olabilecek.

SAHTE FATURAYA ÖNLEM

Mali alanlarda sahte fatura ticaretine yönelik tedbirlerin alınması gündemde olacak. Aynı zamanda EPDK tarafından lisans alma zorunluluğu getirilecek. Lisansı olanlar otomasyonu kurabilecek, otomasyonu kuran dağıtımcı şirketlerle birlikte sonuçlardan sorumlu olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir