Genel

Şehirden köylere dönenlere büyük teşvik! Vergiden muaf olacaklar!

Kentteki artış gösteren nüfusun kontrol altına almak ve köylerdeki üretimi artırmak adına kentten köye göç teşviki için çeşitli düzenlemeler yolda. Yapılan açıklamaya göre köy dönenlere, mesken ve ticarethanelere yönelik vergi ve harçlardan muafiyet sağlanacağı belirtildi. Detaylar haberimizde

Hükümet yeni bir adım attı. Kentlerden köylere olan dönüşleri desteklemekle adına vergi ve harçlarda indirime gitti. Konu ile ilgili Resmi Gazete’de karar yayımlandı. Yayımlanan karara göre Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yönetmeliği kapsamında bir yerin kırsal mahalle ya da kırsal yerleşik alanı tespiti belediye meclisleri tarafından yapılacak.

VERGİDEN MUAF OLACAKLAR

Aynı zamanda kırsal alan özelliğini kaybeden yerler ve yine belediye meclisi tarafından kırsal mahalle ve kırsal yerleşik alan nitelikleri kaldırılacak.

Gelir vergisinden muaf esnaf ile basit usulde gelir vergisine tabi mükellefler tarafından bizzat iş yeri olarak kullanılan bina, arsa ve araziler ile mesken amaçlı kullanılan binalar ve tarımsal üretimde kullanılan bina, arsa ve araziler emlak vergisinden muaf olacak.

KANUNDA TANIMLANIYOR

5216 Sayılı Büyükşehir Belediye Kanunu kapsamında kırsal mahalle ve kırsal yerleşik alanlar şu şekilde tanımlanıyor:

Kırsal Mahalle: Köy veya belde belediyesi iken mahalleye dönüşen ve büyükşehir belediyesi sınırları içinde bulunup sosyo-ekonomik durumu, şehir merkezine uzaklığı. Belediye hizmetlerine erişebilirliği, mevcut yapılaşma durumu ve benzeri hususlar dikkate alınarak ilgili ilçe belediye meclisinin kararı ve teklifi üzerine büyükşehir belediye meclisinin en geç doksan gün içinde alacağı karar ile kırsal yerleşim özelliği taşıdığı tespit edilen mahalleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir